CiekawostkiDziałania LTR-uHistoria

Nadbobrzańskie znaleziska

Nadbobrzańskie znaleziska
 
Grupa Poszukiwawczo-Eksploracyjna Bóbr z Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego swój sezon poszukiwań w nowym roku rozpoczęła od interesującego miejsca na mapie historii naszego miasta. W tym miejscu wypada przypomnieć odrobinę faktów tak abyście mogli coś więcej się o nim dowiedzieć.
 
Wielka bitwa nad Bobrem w 1813 roku.
29 sierpnia 1813 roku w konsekwencji wcześniejszych działań militarnych 17 dywizja generała Jaquesa Puthod nie mogąc przedostać się na Lwówecką stronę rzeki Bóbr nawiązała walkę z oddziałami Armii Śląskiej. Krwawe walki toczyły się na wzgórzu Skałka i jego zboczem żołnierze Francuscy zostali przyparci do Bobru. Straszne ulewy spowodowały wylanie wód rzeki i uniemożliwiło zbudowanie tymczasowych mostów przeprawowych.
 
Tzw. „skałka” czyli część wkładu karabinowego to nic innego jak krzemień owinięty ołowiem. Jak widać jest to „lepsza” zdobiona wersja.
 
Uwięzione pułki Napoleońskiej Armii Bobru prowadziły dalszą walkę aż do momentu podjęcia decyzji o odwrocie. Droga była jedna- próba przepłynięcia wezbranego Bobru. Niestety dla większości żołnierzy były to ostatnie chwile życia.
 
Rycina przedstawiająca nieudaną próbę przeprawy wezbranego Bobru. Widok w kierunku Płakowic (obecnie cześć Lwówka Śląskiego).
 
Minimum kilkuset z nich nie udało się przepłynąć na drugą stronę, reszta została wzięta do niewoli. Warto dodać iż utonął generał Benoit Sibuet a wraz z nim przepadł orzeł 147 regimentu.
 
Znalezisko wzbudzające sporo emocji oraz nadzieji że nie wszystkie większe pamiątki zostały odnalezione. Jest to piękna nabijka tzw. „granat gorejący”. który znajdował się na torbie zawierającej amunicję oraz niezbędne do obsługi karabinu wyposażenie.
 
„Emblemat z ładownicy grenadierskiej, w każdym batalionie piechoty liniowej były dwie kompanie wyborcze, grenadierska i woltyżerska. Ten pochodzi z ładownicy grenadiera, woltyżerowie mieli trąbkę. Podobnie było w pułkach piechoty lekkiej, gdzie grenadierskie kompanie nazywano karabinierskimi a emblematem był również pękający granat.” – Andrzej Olejniczak
 
Miejsce tego krwawego i dramatycznego wydarzenia eksplorowane jest od dziesięcioleci. Zapewne nie dziesiątki a setki przedmiotów zostało sprzedanych bądź zasilają lokalne, prywatne kolekcje po części tracąc swoją historyczną przynależność. Z dumą oświadczamy fakt iż członkowie naszej Grupy Bóbr oficjalnie i legalnie odnajdując poniższe przedmioty namacalnie uwiarygodniają działania wojenne na naszym terenie sprzed ponad 200-stu lat. Wraz z przekazaniem do wyznaczonej lokalnej placówki muzealnej będą mogły być oglądane przez turystów oraz mieszkańców naszego regionu.
 
Awers francuskiej monety 2 Sols z wizerunkiem Louisa XVI. mat. brąz
 
Więcej ciekawych informacji o naszym regionie w książkach:
„Pamiątki z bitew napoleońskich pod Lwówkiem Śląskim” T. Szota
„Leoriana, Kalendarium Lwówka Śląskiego i jego okolic” E. Braniewski ,Wydawca: Agatowa Kamieniczka, POL-RiD Robert Zawadzki
 
 
 
 
 
Oprac. LTR
Materiały z archiwum naszego stowarzyszenia.