Z biegiem Bobru

Z biegiem bobruPark Krajobrazowy Doliny Bobru należy do najbardziej atrakcyjnych pod względem krajoznawczym obszarów w Sudetach Zachodnich. Niestety, pozostając w cieniu pobliskich Karkonoszy, najczęściej jest omijany przez turystów. A szkoda!

            Powierzchnia Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, wraz z jego otuliną, wynosi 13 760 ha. Na jego terenie zlokalizowane są trzy miasta: Jelenia Góra, Wleń i Lwówek Śląski oraz 31 wsi. Park obejmuje niezwykle interesujące i urozmaicone krajobrazowo mikroregiony: Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie oraz Pogórze Kaczawskie i Izerskie. Wśród wielu miejsc godnych uwagi wymienić można: przełom Bobru zwany Borowym Jarem, Dziki Wąwóz wiodący do Maciejowca, bazaltową Lennogórę (360 m. npm.) we Wleniu z najpiękniejszym w Sudetach odsłonięciem diabazowych law puklistych oraz ruinami piastowskiego zamku, czy niezwykłe Lwóweckie Skały. Park obfituje także we wspaniałe zabytki. Każdy turysta powinien odwiedzić malownicze schronisko „Perła Zachodu”, obejrzeć rycerską wieżę mieszkalną w Siedlęcinie z wyjątkowymi malowidłami pochodzącymi z lat czterdziestych XIV wieku, monumentalna zaporę w Pilchowicach, zamek we Wleniu oraz stare miasto i ratusz we Lwówku.

            Oś Parku stanowi rzeka Bóbr, oddzielająca Pogórze Izerskie od Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich. Jej źródła znajdują się na północno-wschodnich zboczach Zaclerzkiego Grzbietu w Czechach. Do Polski Bóbr wpływa przez Bramę Lubawską, a następnie toczy swe wody prze Kotlinę Kamiennogórską, przełamuje się malowniczą doliną między Rudawami Janowickimi i Górami Kaczawskimi, dociera do Kotliny Jeleniogórskiej, z której wypływa przełomem stanowiącym właściwy obszar Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Na omawianym odcinku znajdują się aż cztery przełomy, ukazujące różnorodne formacje skalne oraz trzy jeziora zaporowe: Modre, Wrzeszczyńskie i Pilchowickie. Szerokość doliny Bobru w jego górnym biegu wynosi od 0,5 do 1 km, natomiast na Pogórzu od 0,7 do 2,3 km. Rzeka obfituje w ryby. Można w niej złowić pstrągi, lipienie, karpie, okonie, płocie, klenie i sandacze.

Działalność Bobrów okolice Lwówka Śl.

            Tereny Parku udostępnia lokalna linia kolejowa z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego. Linia ta, zbudowana w latach 1906-1909, należy do najpiękniejszych pod względem krajobrazowym  w całej Dolnośląskiej DOKP, gdyż w trakcie podróży możemy podziwiać wszelkie walory Parku Krajobrazowego Doliny Bobru oraz Gór Kaczawskich i ich Pogórza. Teren Parku przecinają także dwa szlaki turystyczne: Szlak Zamków Piastowskich oraz Międzynarodowy Górski Szlak Przyjaźni Eisenach-Budapeszt. Jak podkreśla w swoich opracowaniach Zarząd Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze -„ rejon ten sprzyja uprawianiu urozmaiconych form aktywnej rekreacji, od wędrówkowej turystyki kwalifikowanej (pieszej, kajakowej) do tzw. turystyki młodzieżowej i rodzinnej”.

Tekst i zdjęcia : Robert Primke