Szlak Lwóweckich Form Skalnych

Szlak Lwóweckich Form Skalnych 

złoty widok

 

Lwówek Śląski zaliczany jest do grona najstarszych miast na Dolnym Śląsku. Prawa miejskie otrzymał w 1217 r. od wrocławskiego księcia Henryka I Brodatego. Nasz szlak rozpoczyna się na lwóweckim Rynku, gdzie dumnie wznosi się architektoniczna perła miasta gotycko-renesansowy ratusz. Z Dolnego Rynku ruszamy na ul. Browarną, gdzie po naszej prawej stronie mijamy browar. Wychodzimy poza obręb średniowiecznych umocnień i kierujemy się na ul. H. Brodatego. Maszerując nią, mijamy budynek szkoły ZSOiZ i docieramy do podnóża Góry Szpitalnej. Jej nazwa nawiązuje do czasów średniowiecza, teren ten był, bowiem własnością szpitala. Szczyt o wys. ponad 260 m jest porośnięty laskiem. Na szczyt góry podążamy najpierw schodami, a następnie alejką wzdłuż XIX – wiecznych drzew. Z wzniesienia roztacza się piękny widok na panoramę miasta. Idziemy dalej 5 min. Pierwszymi formami skalnymi na szlaku są Panieńskie Skały. Jest to grupa piaskowcowych skał o fantastycznych kształtach, których wysokość dochodzi nawet do 20 m. Przed 1945 rokiem Panieńskie Skały były pomnikiem przyrody, obecnie stanowią Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Natura 2000”. To miejsce legend i ciekawostek. Zobaczymy m.in. szczelinę skalną zwaną Panieńską Izdebką. Tu także wyryty jest tajemniczy znak autorstwa Walonów, poszukiwaczy szlachetnych kamieni, minerałów i skarbów.

znak w prawo
Z Panieńskich Skał schodzimy do drogi wojewódzkiej nr 297, kierujemy się w prawo na ścieżkę pieszo-rowerową i docieramy do Lwóweckich Skał (Szwajcarii Lwóweckiej) zbudowanych z górnokredowych piaskowców. To jedna z największych osobliwości przyrodniczych powiatu lwóweckiego, Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i Sudetów Zachodnich. Lwóweckie Skały składają się z szeregu malowniczych skalnych ambon, baszt i grzybów, które osiągają nawet do 40 m wysokości. Znak skał poprowadzi nas wąską ścieżką turystyczną na szczyt do punktu widokowego. Przy dobrej widoczności można z niego podziwiać Karkonosze i Góry Izerskie. W jego pobliżu znajduje się półka skalna – miejsce po medalionie słynnego Ducha Gór, Rübezahla (Liczyrzepy).

szwajcaria lwówecka

Ze Szwajcarii Lwóweckiej szlak prowadzi nas na teren dawnego założenia parkowego „Buchholz”, które powstało w XIX stuleciu. Znak skał kieruje nas malowniczymi śladami tego dawnego parku. Po drodze mijamy piaskowcowe ostańce i kolejne formy skalne, pozostałość po dawnym obelisku, oraz urwisko. Ostatecznie trasa naszej wędrówki doprowadzi nas do placu, na którym stała niegdyś Restauracja Buchholz i muszla koncertowa. Od XIX wieku było to popularne miejsce wypoczynku mieszkańców miasta. Organizowano tu liczne festyny i święta, przed 1945 rokiem np. słynne Blücherfesty, a po II wojnie światowej zloty kombatantów. Te ostatnie upamiętnia okolicznościowy głaz zwany obeliskiem zlotowym (odsłonięty w 1966 roku) oraz nazwa tego miejsca – Wzgórze Kombatantów. Ostatni zlot odbył się 7 maja 1995 roku. Z tego miejsca kierujemy się już do centrum miasta. Podążamy w tym kierunku ulicami Graniczną, następnie Jaśkiewicza i Sienkiewicza. Ta ostatnia doprowadzi nas na Dolny Rynek do centrum.

Długość trasy 6,6 km

Pomysł i opracowanie szlaku,  jego realizację z zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej
wykonało Lwóweckie Towarzystwo Regionalne

Mapa

W 2016 r. Lwóweckie Towarzystwo Regionalne wytyczyło i oznakowało Szlak Lwóweckich Form Skalnych.  Niestety, w związku z brakiem środków finansowych projekt był niekompletny, nie udało nam się, bowiem wydać przewodnika kieszonkowego. Sytuacja jednak uległa zmianie. Miło nam poinformować, że właśnie ukazał się przewodnik, w którym opisano szlak oraz jego atrakcje. Było to możliwe dzięki społecznemu zaangażowaniu członków naszego stowarzyszenia oraz dofinansowaniu projektu przez Gminę i Miasto Lwówek Śląski w ramach Inicjatywy Lokalnej w 2019 r. Nie bez znaczenia było wsparcie finansowe ze strony naszych przyjaciół z Niemiec „Städtepartnerschaftsverein Heidenau e.V”, właściciela Restauracji Rycerska Szymona Ziółkowskiego, Akademii Marszu Nordic Walking Zdzisława Bielawskiego oraz Muzeum Lwóweckiego (w organizacji). Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten projekt.

Kieszonkowy przewodnik turystyki pieszej „Szlak Lwóweckich Form Skalnych” ma format A6 i posiada 60 stronic (+ 4 okładka). Jego ważniejsze fragmenty zostały przetłumaczone na j. niemiecki i j. angielski. Przewodnik zawiera kolorowe ilustracje, większość jest publikowana po raz pierwszy. Została także opracowana mapka z aktualizacją, dodano ciekawe miejsca oraz przetłumaczono legendę na j.niemiecki i j.angielski . Mapkę wykonał nasz specjalista w grafice kolega Mariusz Zieliński. Przewodnik jest nieodpłatny.