Turystyka

Atrakcje turystyczne powiatu lwóweckiego- Stanek

Turystyka. Wysiadając na stacji kolejowej Pilchowice – Zapora warto zobaczyć nie tylko słynną zaporę na Jeziorze Pilchowickim. Miłośnicy turystyki i pięknych panoram nie powinni ominąć  Stanka (dawna niemiecka nazwa Bernkenstein). Jest to nazwa wzniesienia osiągającego około 350 metrów wysokości, położonego u zbiegu Doliny Bobru i rzeki Kamienicy. Wieńczy je granitowe urwisko skalne o wysokości około 50 metrów. Szczytowa skała zwana często Kapitańskim Mostkiem jest wspaniałym punktem widokowym na Karkonosze i biegnącą poniżej Dolinę Bobru.

570_001
Stanek, 1905 rok

Zabezpieczona jest barierką, ale trzeba zachować ostrożność, gdyż jej stan pozostawia wiele do życzenia. W dawnej niemieckiej literaturze z miejscem tym związanych było wiele lokalnych legend i podań. Według niektórych źródeł w zamierzchłych czasach znajdowało się tu miejsce pogańskiego kultu. W drugiej połowie XVII wieku w okresie kontrreformacji na Stanku zbierali się ewangelicy z okolicznych miejscowości, aby uczestniczyć w tajnych nabożeństwach odprawianych przez leśnych kaznodziei.

Walory tego wzniesienia docenili Niemcy, gdyż przed 1945 rokiem było ono pomnikiem przyrody i popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów. Jego atrakcyjność wzrosła po wybudowaniu na początku XX wieku jezior zaporowych na Bobrze: Pilchowickiego i Wrzeszczyńskiego. Obecnie na wzniesieniu krzyżują się dwa szlaki turystyczne: niebieski ( dotrzemy nim idąc z Zapory Pilchowickiej) oraz żółty (biegnący z Maciejowca). Ze Stanka możemy nimi dojść między innymi do Jeziora Wrzeszczyńskiego.

Maciej Szczerepa

Bibliografia:

  1. Pogórze Izerskie, Słownik geografii turystycznej Sudetów pod red. M. Staffy, t.2, Wrocław 2003
  2. Skała C., Sudety 1. Praktyczny przewodnik, Bielsko-Biała 1999
  3. Szczerepa M., Stanek, [w:] Turysta Dolnośląski nr 2, 2006
  4. Woźniak M., Zapomniane miejsca. Przełom Kamienicy, [w:] Sudety nr 4, 2005

Wykorzystano fragment tekstu Macieja Szczerepy z przewodnika zatytułowanego Powiat Lwówecki – Mikroregion Frydlant – przewodnik po okolicach, Jelenia Góra 2010

Zdjęcie: delcampe.net