Bez kategoriiDziałania LTR-uTurystyka

Piękna Saksonia

Piękna Saksonia, wycieczka LTR
 
W niedzielę 11 września 2022 r. odbyła się wycieczka do Miśni, którą zorganizowali członkowie Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego na zaproszenie Stowarzyszenia Miast Partnerskich z Heidenau. W ubiegłych latach mieliśmy okazję zwiedzić Szwajcarię Saksońską, Drezno czy urocze miasteczko Freiberg z muzeum minerałów Terra Minaralia. Wycieczki te są wynikiem owocnej współpracy obu stowarzyszeń.

Do Miśni pojechali przedstawiciele władz Gminy i Miasta Lwówek Śląski, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy jednostek samorządowych i zakładów pracy, jak również członkowie lokalnych organizacji pozarządowych. Członkowie stowarzyszenia NASZ DWOREK z Dworka, lwóweckiego stowarzyszenia seniorów SERDECZNA DŁOŃ, stowarzyszenia SREBRNA DOLINA z Mojesza, stowarzyszenia MIŁOŚNIKÓW GÓRNYCH ŁUŻYC z Lubania i oczywiście członkowie LWÓWECKIEGO TOWARZYSTWA REGIONALNEGO.

Na miejscu zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez członków Stadpartnerschaftverein Heidenau e.V. na czele z prezesem Peterem Mildnerem.

                   

Pierwszym punktem wycieczki była kamienna katedra św. Jana i św. Donata. Prace nad jej budową rozpoczęły się w 1260 roku i potrwały do 1410 roku. Mogliśmy podziwiać jej gotycki wygląd, ołtarz, który jest dziełem Łukasza Cranacha starszego czy portrety ks .Marcina Lutra i Filipa Melanchtona oraz liczne rzeźby świętych.

Od 1425 r. Kaplica Książęca, która znajduje się w zachodniej części katedry jest miejscem pochówku dynastii Wettynów. Do dziś podziwiać można wykonany w brązie grobowiec księcia Fryderyka. W 1534 roku pochowano tu także Barbarę Jagiellonkę, córkę króla Polski Kazimierza Jagiellończyka.

Następnie przeszliśmy do zamku Albrechtsburg. W roku 929 król Henryk I wzniósł na skalistym wzgórzu nad Łabą pierwsze drewniane obwarowania. Dopiero w latach 1471 i 1524 na zlecenie, rządzących wspólnie w Saksonii, braci Ernesta i Albrechta powstała późnogotycka budowla -Zamek Albrechtsburg.

                   

Nowa rezydencja miała godzić w sobie funkcje reprezentacyjnego centrum administracji oraz zamku mieszkalnego. Tym samym budowla była nie tyle obiektem obronnym, co raczej zamkiem rezydencjalnym – pierwszym w historii niemieckiego budownictwa.

W 1710 roku August II Mocny tchnął w zamek nowe życie ,tworząc w jego wnętrzach pierwszą w Europie manufakturę porcelany. Zanim przeniesiono manufakturę w 1863 r. do nowych pomieszczeń ,porcelana przez 153 lata produkowana była w gotyckich wnętrzach zamku.

                   

                   

Później, po krótkim spacerze i pysznym obiedzie w klimatycznej restauracji Schweizerhaus ,przeszliśmy do muzeum porcelany. Obejrzeliśmy tu film ,który wyjaśnił nam historię wynalezienia europejskiej porcelany. Następnie przeszliśmy przez kolejne pokoje, gdzie pracownicy manufaktury własnoręcznie wykonują porcelanowe wyroby. Począwszy od nadania formy bezkształtnej masie, obróbkę, szkliwienie, dekorowanie i malowanie. Mogliśmy dzięki temu dokładnie przyjrzeć się wszystkim etapom powstawania porcelany z Miśni.

                   

                   

Podziwialiśmy również bogatą ekspozycję historycznych i współczesnych produktów manufaktury. Talerze i naczynia ze wzorem cebulowym (najsłynniejszym ze wzorów na miśnieńskiej porcelanie). Figurki zwierząt i ludzi w strojach z różnych epok, scenki rodzajowe, historie mitologiczne, porcelanę religijną.

             

Najcenniejszym eksponatem w całym muzeum jest Wielka Świątynia Czci wykonana w latach 1748-1749. Trzymetrowa świątynia otoczona jest szeregiem postaci, alegorii i mitologicznych bohaterów. Poza typowymi wyrobami, muzeum pokazuje też organy o porcelanowych piszczałkach.

                   

Pomiędzy salami wystawowymi, a wejściem znajduje się sklep, w którym mogliśmy zaopatrzyć się w oryginalną miśnieńską porcelanę. Cechą charakterystyczną porcelany jest jej sygnatura – dwa skrzyżowane miecze (fragment herbu Wettynów). Warto dodać, że najcenniejsze zbiory królewskie znajdują się w pałacu Zwinger w Dreźnie.

                   

Pod koniec wycieczki dołączył do nas burmistrz miasta partnerskiego Heidenau Jurgen Opitz. W jego towarzystwie, prezes LTR Robert Zawadzki i prezes Stowarzyszenia Miast Partnerskich SPV Peter Mildner omawiali plany dalszej współpracy.

Dziękujemy członkom Städtepartnerschaftsverein Heidenau e.V. za zaproszenie i pokazanie kolejnego miejsca pięknej Saksonii.

                             

Oprac. LTR

Zdjęcia ze zbiorów LTR