HistoriaKalendarium Historyczneksiążka

Jak Feniks z popiołów?

„Jak Feniks z popiołów? Kierunki odbudowy i rozwoju miast Dolnego Śląska na wybranych przykładach”.

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na spotkanie z dr. Dariuszem Wędziną, autorem książki „Jak Feniks z popiołów? Kierunki odbudowy i rozwoju miast Dolnego Śląska na wybranych przykładach”.

Publikacja stanowi podsumowanie badań doktorskich (obronionej w 2019 r. dysertacji na Uniwersytecie Wrocławskim) dotyczących koncepcji odbudowy i rewaloryzacji miast o średniowiecznym, lokacyjnym rodowodzie na Dolnym Śląsku, na przykładach Bolesławca, Legnicy, Lwówka Śląskiego, Jeleniej Góry, Strzegomia i Strzelina. Książka pokazuje inną, dotąd w dużym stopniu przemilczaną, stronę powojennej odbudowy, polegającą m.in. na dewastacji i bezpowrotnym zniszczeniu zabytkowych układów miejskich po II wojnie światowej. Została wydana przez wydawnictwo Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”, dzięki wsparciu m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Dr Dariusz Wędzina był gościem naszej biblioteki w 2017 r., kiedy na konferencji historycznej towarzyszącej obchodom osiemsetlecia nadania praw miejskich Lwówkowi wygłosił znakomity wykład „Cicha apokalipsa – transformacja miejskiego pejzażu Lwówka Śląskiego w II poł. XX w.”.

Spotkanie odbędzie się 29 października 2021 r. o godz. 17.00 w Ratuszu, hol (I piętro)

Bezpłatne wejściówki dostępne w bibliotece

Prosimy o mailowe (sekretariat@bibliotekalwowecka.pl) lub telefoniczne (75 782 45 44) potwierdzenie Państwa uczestnictwa w tym spotkaniu – ilość miejsc jest niestety ograniczona, konieczna jest rezerwacja.

Z wyrazami szacunku

Aleksandra Szymanowicz-Bogdan
Dyrektor
Lwóweckiej Biblioteki Publicznej