CiekawostkiKulturaTurystyka

Saksonia raz jeszcze! Skarby…

Saksonia raz jeszcze!

Skarby ziemi w srebrnym mieście.

 

Niedzielny, chłodny poranek 17.10.2021 r. nasza wycieczka wyruszyła z Lwówka Śląskiego do Saksonii. Tym razem jej głównym celem było srebrne miasto czyli Freiberg.

            W murach XVI-wiecznego zamku Freudenstein zostały zebrane najpiękniejsze minerały i kamienie szlachetne z całego świata tworząc wystawę TERRA MINERALIA.

 

              

             

             

             

Jest tu wiele pomieszczeń w tej saksońskiej rezydencji i każde to inna odsłona. Każdy kamień jest inny, każdy wyjątkowy. Od maleńkich po ogromne. Zachwycają kształtem i kolorami. Rozbudzają wyobraźnię i wywołują zdziwienie – jak natura mogła stworzyć coś tak niebywałego?

                 

             

Kolejnym punktem wycieczki był spacer pięknymi uliczkami Freibergu, który swój rozwój zawdzięcza wydobyciu srebra. Później również ołowiu i cynku. To tutaj w 1765 r. powstała jedna z najstarszych na świecie uczelni górniczych kształcąca geologów i inżynierów z całej Europy. Choć ostatnia kopalnia została zamknięta w 1968 r. tradycje górnicze są nadal kontynuowane czego wyrazem jest choćby właśnie wystawa Terra Mineralia prezentująca skarby ziemi z pięciu kontynentów.

Freiberg to również miasto słynące z organów Gottfrieda Silbermanna. Z różnych zakątków świata zjeżdżają się pasjonaci muzyki i organów by w tamtejszej katedrze usłyszeć 300-letnie barkowe organy.

            Po przechadzce zabytkowymi uliczkami miasta i uroczystym obiedzie pożegnano Freiberg i udano się do wiejskiej posiadłości Gut Gamig. W zabytkowej rezydencji utworzono ośrodek zajmujący się osobami niepełnosprawnymi i upośledzonymi psychicznie. Nie jest to jednak typowa placówka. W Gut Gamig stawia się przede wszystkich na profesjonalną rehabilitacje i udział w życiu zawodowym. W pomieszczeniach warsztatowych podopieczni zajmują się tkactwem (okoliczne tereny słyną z hodowli owiec), krawiectwem, tapicerowaniem, renowacją mebli, stolarką i ceramiką. W wielohektarowej posiadłości prowadzona jest również hodowla zwierząt, ekologiczna uprawa warzyw i sadownictwo.

             

Goście z Lwówka Śląskiego zostali uraczeni w zamkowej kawiarni poczęstunkiem przygotowanym specjalnie na tę okazję przez podopiecznych tego niezwykłego miejsca.

                             

Choć posiadłość Gut Gamig jest piękna, mieszkańcy życzliwi, a przyjaciele z Heidenau zawsze umilają nam wspólne chwile nadszedł czas powrotu do naszego małego agatowego miasta.

 

            Dziękujemy naszym przyjaciołom ze Stowarzyszenia Miast Partnerskich Heidenau za kolejny udany wspólny projekt, a współtowarzyszom podróży za miło spędzony czas.

Podróże kształcą.

Fot. Anna Szumilas, Robert Zawadzki