Działania LTR-uHistoriaWydarzenia

Wystawa dioramy

Wystawa dioramy „Boberhaus” / Dom nad Bobrem

W 1910 roku znany architekt Hans Poelzig, który przebudował wcześniej lwówecki ratusz, wzniósł dla aptekarza Maxa Zwirnera sześciopiętrowy ,,Dom Fichteneck”, przy Hirschberger Strasse 10 (dzisiaj ul. Jaśkiewicza). Początkowo pełnił on funkcję pensjonatu dla chłopców z lwóweckiego gimnazjum. W 1926 roku prawa do zarządzania budynkiem nabył Śląski Związek Młodzieżowy. Już wtedy w „Boberhaus” działał Narodowy Uniwersytet Ludowy, który realizował zadania głównie z zakresu edukacji i wychowania młodzieży. Odbywały się w nim krajowe i międzynarodowe spotkania młodzieży. W 1937 roku nazistowski reżim wywłaszczył „Boberhaus” i zlikwidował tę unikalną instytucję młodzieżową. Budynek był użytkowany przez Hitlerjugend, który stworzył w nim schronisko młodzieżowe. Później miejsce to pełniło funkcję lazaretu, a następnie umieszczono tam holenderskich robotników przymusowych. W lutym 1945 roku budynek został uszkodzony, a po zakończeniu wojny rozebrany. Pozostał tylko taras i piwnice.

Budowa dioramy

Dzięki współpracy Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego i Stowarzyszenia  Städtepartnerschaftsverein Heidenau e.V. powstała diorama „Boberhaus”, której wykonawcą jest mistrz modelarstwa Rainer Dierchen z Heidenau. Dzieło zostało przygotowane z polistyrenu, w skali 1:87 (wymiary: 560 x 560 x 425 mm).

W październiku 2020 roku zakończono prace i przekazano dioramę dla stowarzyszenia w Heidenau. Jednak na skutek pandemii jej ekspozycja dla publiczności musiała poczekać.  Model został umieszczony w ratuszu w Heidenau, gdzie ujrzał światło dzienne, dopiero 29 czerwca br.

                   

                                                                           Krzyżowa, 17 sierpnia 2021 r.

Natomiast w dniu 17 sierpnia br. przywieziono go do Polski, do miejscowości Krzyżowa (ważne miejsce w historii „Boberhaus”). Obecnie diorama znajduje się na terenie ośrodka Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Będzie ją można podziwiać również w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Natomiast na stałe zostanie umieszczona w Lwówku Śląskim.

 

„Boberhaus” (Dom nad Bobrem) – Myślenie i działanie europejskie w XXI wieku.

Oprac. LTR