CiekawostkiHistoriaksiążka

Nowa publikacja

Nowa publikacja na rynku czytelniczym. 

Już w minionym tygodniu trafiła do pierwszych czytelników ciekawa regionalna pozycja pt. „Legendy, historie i upiorne opowieści z powiatu lwóweckiego”. Autorzy  Eugeniusz Braniewski i Jan Wysopal  opracowali 49 historyjek z terenu powiatu lwóweckiego. Wydawcą jest Towarzystwo Miłośników Gryfowa Ślaskiego dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim. Opracowanie jest bogato ilustrowane, nakład 1000 egzemplarzy, koszt to jedyne 10 złotych. Szczegóły gdzie można nabyć znajdziemy na stronie  Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego. 

                   

Jak autorzy informują, „wszystkie teksty w niej zawarte pochodzą z niemieckich wydań książek Heimatbuch des Kreises Lówenberg in Schlesien z lat 1922, 1925 oraz ostatniego wydania z roku 1959.”

Spis treści: Biała Dama, Husyci w Gryfowie, Porwana przez niedźwiedzia, Narzeczona, Stara kapliczka, Szturm na zamek Podskale, Rycerski koń, Skarb w stawie, Szlifierz z Ubocza, Dom z końską głową, Sołtys z Mojesza, Szara zjawa, Rycerz Katzhaus, Wielki Latarnik, Krzyże pokutne, Obozowa zjawa, Skrzaty spod zapory w Pilchowicach, Huzarski skok, Wiewiórcza karczma, Bratobójstwo, Pochód Wenedów przez nasze strony, Legendy o św. Jadwidze, Biały Lwiniec, Zameczek w Kamieniu, Pienisty potok, Pierścień zaręczynowy, Ostatnia szychta, Panieńska izdebka, Samodzielne kule, Anioł śmierci, Przebiegła przekupka, Ognisty jeździec, Stara plebania, Zagubiona kasa wojenna, Łąkowy skrzat, Czarna dama, Zły Zedlitz, Skarb młynarza, Mnisze wały koło Milęcic, Czarny ogier, Trzy sosny.

 

Warto zacytować fragment. przesłania, które napisał Jan Wysopal

” Dziś już nie ma krasnali ani czarownic. Chociaż jak mówią, do tych co niszczą zabytki i wywożą śmieci do lasu w nocy przychodzi „Szara zjawa” i ich dusi.” 

Ż y c z y m y   m i ł e j   l e k t u r y

oprac. LTR