HistoriaWydarzenia

Nadchodzi czas trudnych decyzji

Nadchodzi czas trudnych decyzji

Wprawdzie projekt nowego Prawa Oświatowego wprowadzającego reformę edukacji czeka jeszcze na podpis prezydenta, Andrzeja Dudy, ale samorządy ,zwłaszcza mające taką sieć szkolną  jak lwówecki, już muszą prowadzić trudne rozmowy i przygotowywać się do niezwykle bolesnych decyzji. O tym, że reforma nie dotyczy tylko i wyłącznie likwidowanych gimnazjów przekonali się licznie zebrani mieszkańcy Niwnic i Gradówka oraz nauczyciele uczestniczący w spotkaniu, które odbyło się  w niwnickiej szkole 4 stycznia 2017 roku. W  spotkaniu tym uczestniczyli także przedstawiciele władz : pani burmistrz Mariola Szczęsna, zastępca burmistrza, pan Lesław Krokosz oraz doradca burmistrza ds. oświaty, pani Justyna Wrzesińska. Samorządowcy w niezwykle klarowny sposób, podczas rzeczowej dyskusji, przedstawili problemy i ograniczenia związane z wdrażaniem reformy zaplanowanej przez rząd oraz starali się rozwiać  zgłaszane wątpliwości. Zaprezentowali również najbardziej optymalne rozwiązania , dotyczące przyszłości Szkoły Podstawowej w Niwnicach.

niwnice-szkola
Pałac w Niwnicach, obecnie obiekt Szkoły Podstawowej im. Józefa Gielniaka w Niwnicach.

Ze względu na demografię, sytuację finansową gminy oraz wprowadzaną reformę – wstępnie planowane jest jej pozostawienie, ale  w niższym stopniu organizacyjnym – z oddziałami przedszkolnymi oraz klasami I-IV.

Dlaczego Lwóweckie Towarzystwo Regionalne interesuje się kwestiami organizacji oświaty? Z prostego względu, bo w naszym statucie mamy szereg zadań związanych z edukacją regionalną i tego typu działania zamierzamy w przyszłości podjąć na terenie placówek oświatowych. Oczywiście w ramach pełnej z nimi współpracy.  Zależy nam również na dobru wspólnym całej społeczności lokalnej.

Oprac. LTR

Ilustracja : pałac w Niwnicach – dzisiejsza szkoła podstawowa (źródło:aukcje internetowe)
obrazek wyróżniający: furtka pałacowa przy parku pałacu w Niwnicach (fot. LTR)