Działania LTR-u

Podsumowanie działań LTR

Podsumowanie działań LTR

Podsumowanie działań Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego w 2016 roku.

Zbliżający się koniec roku to idealny czas na krótkie podsumowania działań Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego w 2016 roku.

W kończącym się roku zrealizowaliśmy dwa projekty w ramach Inicjatywy Lokalnej. Pierwszy – polegał na wytyczeniu i opracowaniu Lwóweckiego Szlaku Form Skalnych, który – naszym zdaniem – będzie kolejną turystyczną atrakcją Lwówka Śląskiego.

               dsc_3967         dsc_3594

MAPA FORMACJE SKALNE.cdr
Mapa Szlaku Lwóweckich Form Skalnych będzie umieszczona przy Fontannie Sukienników oraz Szwajcarii Lwóweckiej.

W ramach drugiego zrealizowaliśmy konferencję popularnonaukową połączoną z wystawą edukacyjną poświęconą lwóweckim Blücherfestom.

male
prelekcja Krzysztofa Maciejaka.
m5-kopia-kopia
z wystawy Lwóweckie Święta – Blücherfesty.

W lutym byliśmy współorganizatorem dużej konferencji popularnonaukowej dotyczącej wydarzeń z 1945 roku na pograniczu śląsko-łużyckim. Towarzyszył jej pokaz broni kolekcjonerskiej, w tym z czasów II wojny światowej.

DSC_0901
Prezentacja Gorzowskiego Towarzystwa Strzeleckiego „B.R.A.S.S.” – Łukasz Zapadka, Leszek Kułak, Marek Krycki

Na początku marca z inicjatywy naszego towarzystwa odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. W ramach współorganizowanego przez nas tzw. Lwóweckiego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych wykład wygłosił  przedstawiciel IPN dr hab. Robert Klementowski.

IMG_0441
wmurowanie kamienia węgielnego.
IMG_0526
dr hab. Robert Klementowski, IPN.

 

W październiku kolejnym naszym działaniem była prelekcja Waldemara Beny, poświęcona Kresom Wschodnim.

3a-kopia
Waldemar Bena.

Nasi przedstawiciele uczestniczyli w kwietniowym spotkaniu konsultacyjnym w Opinogórze (woj. mazowieckie)  w sprawie Europejskiego Szlaku Kultury „Destination Napoleon”, a w październiku w Międzynarodowych Targach Turystyki – World Travel Show.

DSC_0557
Opinogóra, prezentacja naszego kolegi Macieja Szczerepy.
baner-hit-kopia
na Międzynarodowych Targach Turystyki – World Travel Show.

Na początku grudnia prezes LTR Robert Zawadzki wziął udział w spotkaniu z zarządem Stowarzyszenia „Löwenberger Heimatstube” w Hanowerze. Mamy nadzieję, że efekty tego spotkania będą widoczne już wkrótce, podczas obchodów 800- lecia Lwówka Śląskiego.

dsc_5655-kopia
w nowej siedzibie Heimatbund Kreis Löwenberg e.V.
dsc_5665-kopia-kopia
unikalne zdjęcie nowej dzielnicy Lwówka Śląskiego przed 1945r.

Ponadto delegacja LTR wzięła udział w korowodzie podczas Lwóweckiego Lata Agatowego. Zorganizowano kilka wycieczek o tematyce historyczno – kulturalnej (Dolny Śląsk, Czechy, Niemcy).

dsc_3796
Zamek Świny.
dsc_3722
Podziemne miasto Osówka.

Ważnym wydarzeniem było dla nas otrzymanie siedziby, która mieści się w budynku obok Urzędu Gminy i Miasta we Lwówku Śląskim.

dsc_4821
siedziba LTR.

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować instytucjom, z którymi współorganizowaliśmy lub które pomagały nam w realizacji opisanych wyżej zadań. Są to: Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski Burmistrz Mariola Szczęsna, Powiatowe Centrum Edukacji w Lwówku Śląskim dyr. Halina Klebanowicz, Lwówecki Ośrodek Kultury dyr. Tadeusz Dzieżyc.

Oprac. LTR