Ciekawostki

Sustine et Abstine – cierp i panuj nad sobą

ZiZiP Film Studio
Zaprezentujemy Państwu miejsca naszego regionu, mało znane lub takie, o których nie słyszeliście, postaramy się dotrzeć w różne zakątki powiatu lwóweckiego, a nawet poza jego granice. Zobaczycie Lwówek Śląski i okolice
z wielu perspektyw, ziemi, z powietrza i wody. Będą miejsca tajemnicze i zupełnie normalne, na które w wirze dnia codziennego nie zwracamy uwagi. Przedstawiony materiał jest materiałem edukacyjnym i poznawczym, przeznaczonym dla widzów w każdym wieku, o mocnych i słabych nerwach. Mogą zdarzyć się sceny normalne, lekko drastyczne i bardzo śmieszne.


ZiZiP Film Studio przedstawia:   odc.1 , Sustine Abstine „Loch głodowyzwiastun

Ratusz w Lwówku Śląskim wybudowany został w pierwszej połowie XIII w. Do tej pory miasto posiadało drewnianą szubienicę wybudowaną prawdopodobnie ok. 1165 r., miejsce ścięcia mieczem dla osób uprzywilejowanych przy placu zamkowym i prowizoryczny plac straceń przed Furtą Zamkową. Na początku XVI wieku miasto wyposażono w pełną paletę narzędzi wspomagających egzekwowanie prawa. Wybudowano kamienną wieżę ratuszową z miejscowego piaskowca. Wieża to dobry punkt obserwacyjny, ostatnie miejsce obrony miasta, ale przede wszystkim w jej części zlokalizowano salę tortur i loch głodowy o głębokości 5, 30 m. Wieża połączona została bezpośrednio z salą sądową, aby po ogłoszeniu wyroku bez zwłoki przystąpić do wymierzania kary. Niebawem wybudowano także na dolnym rynku kamienny pręgierz, a na pobliskim wzgórzu Galenberg, murowaną szubienicę, dobrze widoczną od strony miasta  i przybywającej gawiedzi od strony zachodniej z kierunku Gryfowa Śląskiego i Zgorzelca.

DSC_0535
szubienica w scenie Sądu Ostatecznego, fragm. malowidła w kościele p.w. Św.Franciszka z Asyżu, Lwówek Śląski

Lwówecki kat miał pełne ręce roboty, ogłoszony wyrok musiał być wykonany nawet, jeżeli skazaniec nie dożył.
13 sierpnia 1730 r. pewien mężczyzna za morderstwo został skazany na ścięcie, położenie zwłok na kole
i nabicie głowy na żerdź. Skazaniec zmarł w więzieniu, a karę wykonano po śmierci na placu przy szubienicy.

DSC_0574
zaznaczony pręgierz oraz wieża ratuszowa w Lwówku Śląskim wg F.B.Wernera I-połowa XVIII w.

Oprac. i zdjęcia ZiZiP Film Studio

Bibliografia:
D.Wojtucki, Zabytki jurysdykcji karnej na Dolnym Śląsku XIII-XVIII w., Wrocław 2001