Ciekawostki

Lwówczanin w drodze po Rekord Świata

Elbrus 2 x 2 Challenge 2015 World Record.

2 wejścia,  2 zjazdy ze szczytów Elbrus, wszystko maksymalnie w 24 godziny.

Leszek Mikulski – Lwówczanin, obecnie od kilkunastu lat mieszkaniec Wrocławia, właściciel firmy ETM Group Sp. z o.o., 27 sierpnia 2015 r. podejmie wielkie wyzwanie. Chce ustanowić rekord świata z wpisaniem swego wyczynu do Księgi Rekordów Guinnessa. Decyzja Leszka Mikulskiego to dwukrotne zdobycie Elbrusa (5642 m n.p.m.) połączone z dwoma zjazdami na snowboardzie do samej podstawy lodowca (3800 m n.p.m.) . Lwówczanin zamierza osiągnąć cel maksymalnie w 24 godziny. Zdobywanie Elbrusa to już normalność, ale wyczyn, który chce dokonać Leszek Mikulski to zdobycie wyższego szczytu, z dodatkowym wejściem na niższy wierzchołek (5621 m n.p.m.) podczas pierwszego ataku szczytowego. Trudnością są także zróżnicowane warunki klimatyczne,  wiatr, wahania temperatur w ciągu dnia, skala temperatury, noc -30 °C, dzień +30 °C.

Elbrus – jeden z ośmiu szczytów Korony Ziemi. Według miejscowych jest Górą Szczęścia, najwyższy szczyt Europy. Szczyt zachodni (wyższy) ma 5642 m n.p.m., a szczyt wschodni jest o 21 metrów niższy. Położony na terenie Rosji, niedaleko granicy z Gruzją. Zdobycie szczytu wschodniego odnotowano 22 lipca 1829 r. Natomiast pierwszym Polakiem, który wszedł na Elbrus był Jerzy Rudnicki. Dokonał tego w 1956 r. Rekordzistą Elbrus Race został Andrzej Bargiel w 2010 r.

Przygotowania do wyprawy trwają od listopada ubiegłego roku. Przedsięwzięcie Elbrus 2 x 2 rozpocznie się 14 sierpnia obozem aklimatyzacyjnym w Alpach i wejściem na Mont Blanc. Następnie powrót do kraju na 5 dni, aby odpocząć oraz wyjazd w Kaukaz, by 27 sierpnia zaatakować Górę Szczęścia.

1 sierpnia 2015 r. Leszek Mikulski odwiedził swoje rodzinne miasto. Nasza krótka rozmowa pozwoliła poznać więcej szczegółów na temat wyprawy. Po spotkaniu, w ramach treningu, alpinista pojechał do Karpacza, aby wejść dwukrotnie na Śnieżkę żółtym szlakiem tj. ok.25 km.

Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna
objęła patronatem
 wyprawę Leszka Mikulskiego,
Lwóweckie Towarzystwo Regionalne 

trzyma kciuki za powodzenie i zdobycie Elbrus 2 x 2. 

oprac. Robert Zawadzki

foto i film ze zbiorów Leszka Mikulskiego
Elbrus info https://pl.wikipedia.org