Ciekawostki

Sztaby cynowego złota w Żerkowicach

Pierwsza była obietnica, a następnie narodził się pomysł. Zaczęło się od zakupu kilku żołnierzyków dla syna, te kiepsko wykonane plastikowe figurki sprawiły, że tato obiecał dziecku znaleźć lepsze, a jeżeli się nie uda, to sam zrobi takie, z których będzie zadowolony. Tak powstał pomysł Oficyny Figurek Cynowych „Huzarski Skok”
w Żerkowicach k/ Lwówka Śląskiego, nazwą swą nawiązując do tutejszej historii. Właściciel oficyny Pan Bogdan Rudawski zaczął realizować przedsięwzięcie, wybudował pomieszczenie, zgromadził potrzebną literaturę i zajął się wytwarzaniem cynowych figurek. Proces produkcji, to kilka złożonych etapów: topienie cyny i ołowiu, uszlachetnienie dodatkami, następnie odlew do wcześniej przygotowanych form, szlifowanie i polerowanie.  Najtrudniejszą jednak i pracochłonną częścią tego hobby jest wykończenie, precyzyjne pomalowanie figurki pod dużym szkłem powiększającym. Praca nad jedną figurką pochłania kilkanaście godzin pracy, a koszt wykonania to kilkadziesiąt złotych.

DSC_0615DSC_0616

DSC_0617DSC_0619

W ten sposób, Pan Bogdan stworzył imponujący zbiór, liczący kilkaset figur prezentujący różne formacje wojska, od Rzymskich Legionów, z wojen napoleońskich, żołnierzy czasów współczesnych . Chlubą jest kompletna kolekcja figurek polskich żołnierzy z lat 1939-45, między innymi żołnierzy Batalionu „Zośka” z Powstania Warszawskiego.

DSC_0622DSC_0623

DSC_0624DSC_0625

Popularyzowanie historii w taki sposób od dawna jest przyjęte w innych krajach, także w Polsce osiągnął już wysoki poziom np. Bitwa pod Grunwaldem w dioramie z Muzeum Bitwy w Stębarku, liczebność figur przekroczyła ponad 1300 sztuk na powierzchni 6 metrów kwadratowych, a w przyszłości być może osiągnie ok. 40 tysięcy, aby oddać rzeczywisty wymiar bitwy. Ten rodzaj rekonstrukcji historycznej w miniaturze oraz plastyczną urodę przekazu należy połączyć z prawdą historyczną, ale także pokazać w statycznym modelu jego dynamikę. W planach oficyny prócz prezentacji różnych formacji i epok jest wykonanie makiet bitew, której to inspiracją jest nasz region. Według przekazów okolice Lwówka Śląskiego były miejscem wielu bitew i potyczek zbrojnych.

DSC_0511DSC_0513

DSC_0621DSC_0620

Złoty pomysł właściciela się spełnia, a przetapiając sztabki cyny realizuje swoje marzenia. Oficyna Figurek Cynowych w Żerkowicach będzie miała własne Muzeum Bitew. Wkrótce część kolekcji zostanie zaprezentowana dla mieszkańców w formie wystawy.

Muzeum Ołowianych Żołnierzyków będzie kolejną turystyczną i edukacyjną atrakcją w naszym regionie.

                                                                                                                      Oprac. i zdjęcia Robert Zawadzki