Ciekawostki

Tajne tunele Niwnic cz. I.

Tajne tunele Niwnic cz. I.
Znikające transporty niemieckich ciężarówek?

Kilka lat temu nasz kolega Tomasz Szota zwrócił się z apelem do czytelników w swym artykule na lokalnym portalu internetowym, o pomoc w lokalizacji tajemniczego tunelu, na którego opis natknął się w szkolnej kronice koła PTTK. Ręcznie pisane wspomnienia przewodnika Zbigniewa Bartkowiaka w rozdziale zatytułowanym „ Pierwsza wycieczka do Radłówki”, grupa poznając okolice trafiła na tunel podziemny, grotę.

12 marca 1961 r. wraz z uczniami LO ich opiekun Pan Zbigniew Bartkowiak zwiedzili ów tunel dokumentując to na fotografii, zdjęcie przedstawiało dość wysoki tunel, w części układany z kamienia, a w części wykuty w skale. Uczniowie także zwiedzili ruiny zabudowań i klasztoru w Szymonkach koło Niwnic.

Opowieści, jakie krążą od wielu lat, nurtują poszukiwaczy wrażeń i skarbów, a regionalistom nie dają spokoju. Tajemnicze transporty ciężarówek, które wjeżdżały do lasu od strony wsi Kotliska, aby coś lub kogoś ukryć. Jakieś dziwne, ale czy prawdziwe badania w Niwnicach przedstawiane przez znanego historyka ze Lwówka Śląskiego, a może samolot, który spadł w okolicy wzgórza Twardziel. Bezsprzeczne jest, że w czasie II Wojny Światowej w okolicach m. Radłówka i Niwnice toczyły się zacięte walki, kilkukrotnie tereny przechodziły z rąk do rąk walczących, wielu poległo. W Niwnicach była bardzo ważna Niemiecka linia obrony.  Do dzisiaj pozostały w tych okolicach ślady toczonych tu zaciętych walk, transzeje, okopy, ślady po ziemiankach, amunicja, a nawet szczątki żołnierzy.
DSC_0197DSC_0195

Postanowiliśmy razem z Tomkiem rozwiązać zagadkę i odszukać miejsce z kroniki. Do czego służył i dokąd prowadził tunel? Po kilku godzinach poszukiwań w rejonie Szymonek k/Niwnic udało się, korytarz/tunel został zlokalizowany w terenie i naniesiony na mapę. Następnie wraz z kolegami z grupy eksploracyjnej Towarzystwa Miłośników Górnych Łużyc wyznaczyliśmy datę dokładnej penetracji miejsca.
DSC_0194                                        DSC_0200DSC_0207

Czy tunel został spenetrowany i co znaleźliśmy? W części II.

Zdjęcia i Oprac. Robert Zawadzki

Bibliografia: Gdzie jest ten tajemniczy tunel?, Tomasz Szota, 2012.