Ciekawostki

Gdzie spadły szczątki niemieckiego samolotu?

Gdzie spadły szczątki niemieckiego samolotu?

W lutym i marcu 1945 r. na terenie powiatu lwóweckiego toczyły się zacięte walki, zwłaszcza w rejonie dzisiejszych Niwnic. Istotną rolę w nich odgrywało lotnictwo, zarówno radzieckie jak i niemieckie, które wspierało działania sił pancernych i piechoty. W związku z tym doszło do wielu starć powietrznych. Jedno z nich miało miejsce 3 marca 1945 r. w rejonie Żerkowic i Skały. Siedem radzieckich samolotów myśliwskich Bell P-39 Airacobra (wyprodukowanych w USA) z 9 Gwardyjskiej Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego wspierających Armię Czerwoną w okolicach Niwnic, Gościszowa, Mściszowa, natknęło się na samotnego niemieckiego myśliwca Messerschmitt Bf – 109.

(145), Messerschmitt Me 109
Messerschmitty Bf-109 zniszczone po nalocie, fot. Petermann Greifenberg (Gryfów Śląski)

Jeden z radzieckich lotników, a był nim doświadczony pilot, bohater Związku Radzieckiego starszy lejtnant gwardii Wasilij Bondarenko od razu przystąpił do ataku i w walce na krótkim dystansie trafił samolot przeciwnika. Płonąca maszyna spadła w okolicach Skały. Dokładne miejsce upadku samolotu nie jest znane, podobnie zresztą jak i los pilota.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje na ten temat proszone są o kontakt z Lwóweckim Towarzystwem Regionalnym (lwoweckietowarzystworegionalne@op.pl).

Maciej Szczerepa

 

 

Źródło ilustracji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bell_P-39_Airacobra
z
djęcie Messerschmittów BF-109,zbiory: Robert Zawadzki