CiekawostkiDziałania LTR-uHistoriaKultura

Kolejny model gotowy

Kolejny model gotowy

 

Na początku lipca informowaliśmy, iż w ramach współpracy Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego i Städtepartnerschaftsverein Heidenau e.V.  powstaje diorama Boberhaus – Dom nad Bobrem.

                   

Twórca modeli Pan Rainer Dierchen z Heidenau zakończył już budowę Domu nad Bobrem oraz domu ogrodnika. Całość jest w skali 1:87 i zajmuje powierzchnię 63 cm x 63 cm i do 50 cm wysokości. Wielkość sześciopiętrowego budynku Boberhaus można porównać do małego monitora komputerowego. Natomiast dom ogrodnika jest niewiele większy od 50 ml buteleczki.

                   

                   

Oba budynki będą zlokalizowane obok siebie jak w rzeczywistości. Do dnia dzisiejszego przetrwał dom ogrodnika w nieco zmienionej formie, jednak po Boberhaus pozostała w słabej kondycji tylko dolna część z tarasem. Zawarty w dioramie fragment Lwówka Śląskiego przedstawi jak to miejsce wyglądało ponad 75 lat temu.

Dwie główne budowle dioramy są gotowe. Teraz należy utworzyć kompozycję tego fragmentu, połączyć w całość: wzniesienia, skały, roślinność oraz scenki rodzajowe.

                    

Na ukończeniu jest także specjalnie zaprojektowany cokół i podstawa ze szklaną kopułą oraz skrzynia transportowa.

projekt; Robert Zawadzki

Diorama będzie prezentowana w różnych miejscach w kraju oraz za granicą. Jednak na stałe zagości we Lwówku Śląskim.  

 

 

Oprac. LTR