Bez kategoriiCiekawostkiDziałania LTR-uHistoriaWydarzenia

Burmistrz Lwówka Śląskiego likwiduje atrakcje

Burmistrz Lwówka Śląskiego likwiduje atrakcje – miejsce spotkań regionalnych

Miejsce spotkań regionalnych. W sobotnie popołudnie 22 września 2018 r. w lwóweckim ratuszu odbyło się uroczyste otwarcie schronu oraz okolicznościowej wystawy edukacyjnej, której organizatorem było nasze stowarzyszenie. O projekcie„Lwówecki schron – miejsce spotkań regionalnych”

Schron udostępniano mieszkańcom i turystom. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach zadania publicznego z Gminy i Miasta Lwówek Śląski i miał wzbogacać ofertę naszego ratusza dla zwiedzających. Nieliczni nawet się dziwili: jak się nam to udało?. Kilka miesięcy pracy naszych członków przy schronie. Sprzątanie dwóch pomieszczeń, uporządkowanie przedsionka i oczyszczenie pierwszych drzwi. Naprawienie fragmentu podłogi i ułożenie podestu w drugim pomieszczeniu tak, aby nie naruszyć substancji zabytkowej. W międzyczasie gromadzenie eksponatów, sprowadzenie materiałów archiwalnych na potrzeby wystawy okolicznościowej oraz na wyposażenie schronu. Renowacja zabytkowych sprzętów pożarniczych, oświetlenia i przygotowanie nagłośnienia. Wykonaliśmy wystawę archiwaliów sowieckich i niemieckich poświęconą militarnym zmaganiom o Lwówek Śląski w lutym 1945 roku. Dzięki współpracy z Dowódcą Patrolu Rozminowania nr 23 st. chor. Radosławem Mazurem z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca uzupełniono bardzo ciekawą wystawę o szereg eksponatów.

uroczyste otwarcie atrakcji przez Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariolę Szczęsną przed wyborami samorządowymi 2018 r.

Miejsce spotkań regionalnych. Schron w piwnicy ratusza.

                   

                   

                   

                   

                   

Radość. Trwała bardzo krótko, bo zaledwie 4 miesiące, bowiem już 1 lutego 2019 r. tuż przy wejściu do schronu pojawił się niecodzienny eksponat. W związku z tym do odwołania ze względów bezpieczeństwa zrezygnowaliśmy z wprowadzania grupy zwiedzających do schronu. 

        

i… niestety pozostał na długie miesiące. Przybywały kolejne wyszukane okazy.

Dlaczego Burmistrz Lwówka Śląskiego likwiduje atrakcje?

Kto jest winny za ten bałagan?

              

 Niestety zebrane przez właściciela obiektu zbiory wstrzymały wszelkie odwiedziny schronu.

W takim stanie zostawiliśmy to miejsce .

                   

Dołożono wielu starań aby to zmienić…

                   

Przez ten okres schron odwiedziłoby wiele osób: dzieci, młodzież, miłośnicy historii, turyści. Z końcem stycznia bieżącego roku zaraz po publikacji lwowecki.info o graciarni otrzymaliśmy od burmistrz Marioli Szczęsnej wypowiedzenie umowy użyczenia pomieszczeń (byłego schronu). W związku z tym do 30 kwietnia mamy zwinąć majdan i po atrakcji. Burmistrz Mariola Szczęsna likwiduje miejsce spotkań regionalnych. Wcześniej w piwnicy była rupieciarnia, składowisko węgla.  Na krótko zagościł porządek. Ktoś nas chyba wykorzystał?
Być może teraz będą tu konfitury?

Piwnica nie byle jaka, bo ratuszowa. Jest klimat, oświetlenie i były odpowiednie rekwizyty.

   

Fragment dramatu Adama Mickiewicza „ Dziady” cz.II , zachęcamy do całej lektury.

 „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”

„Zamknijcie drzwi od kaplicy

I stańcie dokoła truny;

Żadnej lampy, żadnej świécy,

W oknach zawieście całuny.

Niech księżyca jasność blada

Szczelinami tu nie wpada.

Tylko żwawo, tylko śmiało.”

 

„Jak kazałeś, tak się stało.”

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,

Co to będzie, co to będzie?”

Oprac. Guślarz

Źródła :

 

Trumna w ratuszu?!