Działania LTR-uHistoriaWydarzenia

Otwarcie Lwóweckiego schronu

Otwarcie Lwóweckiego schronu
Otwarcie ”Lwóweckiego schronu – miejsca spotkań regionalnych”

W sobotnie popołudnie 22 września br. w lwóweckim ratuszu odbyło się uroczyste otwarcie schronu oraz okolicznościowej wystawy edukacyjnej, której organizatorem było nasze stowarzyszenie.  Wzięło w nim udział ponad 40 osób, w tym Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski, która wspólnie z prezesem Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego Robertem Zawadzkim otworzyła „Lwówecki schron – miejsce spotkań regionalnych”. Otwarciu schronu towarzyszyła prelekcja Macieja Szczerepy o zdobyciu Lwówka Śląskiego przez Armię Czerwoną w lutym 1945 roku.

          

O projekcie

Trzy lata temu po konferencji o tematyce II-go wojennej, której organizatorem było nasze stowarzyszenie powstał pomysł jak wykorzystać zapomniane pomieszczenia lwóweckiego ratusza. Pomysłem było zagospodarowanie piwnic tak, aby służyły one celom edukacyjnym. Obraliśmy tematykę schronu, bowiem w latach trzydziestych ubiegłego wieku piwnice zaadaptowano na potrzeby schronu przeciwlotniczego. Dowodem są zachowane do dnia dzisiejszego oryginalne drzwi zabezpieczające wejścia do dwóch pomieszczeń.  Kilka cennych wskazówek otrzymaliśmy od naszego kolegi Janusza Kulczyckiego prezesa Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc z Lubania.  Następnie udaliśmy się do Pani Burmistrz z wielką nadzieją, że pomysł nasz zaakceptuje i tak się stało. Teraz trzeba było dopracować szczegóły zagospodarowania, pozyskania eksponatów oraz zgromadzenia funduszy.  Na początku tego roku napisaliśmy projekt i dostaliśmy dofinansowanie w ramach zadania publicznego z Gminy i Miasta Lwówek Śląski, który nosił nazwę „Lwówecki schron- miejsce spotkań regionalnych”. Pozostałe środki to niemały wkład rzeczowy, finansowy i osobisty członków L T R –u.

Kilka miesięcy pracy naszych członków przy schronie. Sprzątanie dwóch pomieszczeń, uporządkowanie przedsionka i oczyszczenie pierwszych drzwi. Naprawienie fragmentu podłogi i ułożenie podestu w drugim pomieszczeniu tak, aby nie naruszyć substancji zabytkowej. W międzyczasie gromadzenie eksponatów, sprowadzenie materiałów archiwalnych na potrzeby wystawy okolicznościowej oraz na wyposażenie schronu. Renowacja zabytkowych sprzętów pożarniczych, oświetlenia i przygotowanie nagłośnienia. Wykonaliśmy wystawę archiwaliów sowieckich i niemieckich poświęconą militarnym zmaganiom o Lwówek Śląski w lutym 1945 roku. 

          

Dzięki współpracy z Dowódcą Patrolu Rozminowania nr 23 st. chor. Radosławem Mazurem z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca uzupełniono bardzo ciekawą wystawę o szereg eksponatów. Oryginalne skorupy amunicji obecnie już bezpiecznych przedmiotów związanych z okresem II wojny światowej. Większość z nich pochodzi z Lwówka Śląskiego lub jego okolic. Część ekspozycji będzie stałym elementem związanym przede wszystkim z naszym miastem.

Ekspozycja zawiera między innymi:  


To wszystko na dobry początek.

Zakończyliśmy pierwszy i podstawowy etap tj. przygotowanie miejsca i wyposażenie w niewielką ekspozycję. W kolejnym etapie zostanie wyposażone drugie pomieszczenie w oryginalne lub wierne repliki sprzętów schronu przeciwlotniczego. W naszych planach jest organizacja w schronie studyjnych prelekcji edukacyjnych związanych z różnymi wydarzeniami historycznymi.

Schron niebawem zostanie udostępniony zwiedzającym. Mamy nadzieję, że nasz projekt będzie służył lokalnej społeczności oraz wzbogaci ofertę turystyczną.

Dziękujemy za możliwość realizacji naszego pomysłu p.t. „Lwówecki Schron- miejsce spotkań regionalnych”.

Podziękowania dla wspierających i darczyńców w naszym projekcie.

Opracował LTR