CiekawostkiHistoria

Lwóweckie obiekty militarne cz I

Lwóweckie obiekty militarne z czasów II Wojny Światowej

tytułem wprowadzenia

Rok 1933. Hitler zamierza podnieść z ruin gospodarkę Niemiec. Głównym zamierzeniem są oczywiście programy rządowe i tworzenie miejsc pracy, lecz jego plan ma wspomagać szybsze przezwyciężenie kryzysu. Polegał on będzie na odbudowie także gospodarki zbrojeniowej. Ambicje nowego rządu oraz ideologia NSDAP w zakresie nowych zdobyczy terytorialnych była przede wszystkim uwarunkowana rozbudową sił zbrojnych. Centralne planowanie militarne określało wiele założeń. Zapotrzebowanie na surowce dla tej gospodarki to przemysł motoryzacyjny i lotniczy, budowa nowych sieci transportowych, i infrastruktury z tym związanej. To tylko część planów.  

Lwóweckie obiekty militarne
Junkers Luftbild, Lwówek ŚLąski.

Planowanie militarne uwzględniało również organizację i zabezpieczenie własnej obrony w razie odwetu. Od czasu wynalezienia samolotu i jego znaczący wpływ na wyniki w I Wojnie Światowej, dało wiele do myślenia teoretykom wojskowym. Lotnictwo, jest jednym z  kluczowych narzędzi w prowadzeniu wojny. Aby ustrzec się od zastraszania ludności cywilnej, przez prowadzenie nalotów na centra miast (tak było w I Wojnie Światowej), należało udoskonalić i rozwinąć w tym kierunku formy obrony. Ten właśnie element może przesądzić o wyniku wojny.

Bezpieczeństwo cywili to pewna rezerwa osobowa dla wojska. Organizacja i szkolenie służb cywilnych w gaszeniu pożarów, pomoc medyczna, ale także działania pasywne takie jak budowa bunkrów dla wojska oraz schronów dla ludności cywilnej. Tym tematem zajęła się utworzona w kwietniu 1933 roku Liga Obrony Przeciwlotniczej Rzeszy, liczyła prawie 2 miliony osób, z czego 96 tysięcy pracownicy etatowi. Dwa lata funkcjonowania Ligi spowodowało powołanie odpowiednich ustaw i zarządzeń przez Ministerstwo Lotnictwa. Po wybuchu II Wojny Światowej w 1940 roku organ Ligi Obrony Przeciwlotniczej ( Reichsluftschutzbund ) został organem władzy administracyjnej. Po pierwszym nalocie Brytyjczyków na Berlin, natychmiast ruszyło powszechne wprowadzenie opracowanych zasad.

Lwóweckie obiekty militarne
Rysunek planu miasta na potrzeby militarne.

Lwóweckie obiekty militarne z czasów II Wojny Światowej. 
Teren Lwówka Śląskiego.

Liga Obrony Przeciwlotniczej przy współpracy z urzędem burmistrza inwentaryzowała obecne schrony znajdujące się w budynkach administracji. Organizowała także dodatkowe dla mieszkańców bezpieczne miejsca przed atakami z powietrza. Wybudować taki obiekt jest kosztowne, więc możliwe było także  adaptowanie na schrony przeciwlotnicze, piwnic domów i ziemianki.

Można przypuszczać, że zostały sporządzone plany, dokumentacja odpowiedzialnych opiekunów oraz listy z ilościowym przydziałem osób tak jak to miało miejsce w Lubomierzu.

      Lwóweckie obiekty militarne      Lwóweckie obiekty militarne      Lwóweckie obiekty militarne

Zdjęcia powyżej przedstawiają dokumentację:

– listę otwartych miejsc przeciwlotniczych, w których można się schronić. Zawiera ona: Lokalizację-adresy, właścicieli obiektu (mamy tu np. właścicieli  zakładu produkcyjnego i naprawy obuwia, zakładu krawieckiego, zajazdu, kupca), ilość osób, które może pomieścić schron.
– Schemat schronu z zaznaczonymi możliwymi miejscami ewakuacyjnymi,
– Instrukcja przedstawiająca weryfikację alarmu podczas nalotu, znaczenie modulacji dźwięku i czasu emisji syren alarmowych

Latem 1941 roku w lwóweckich sklepach pojawiły się instrukcje w formie książeczki kieszonkowej w cenie 60 pfeninngów. Samoloty Wojskowe Niemiec, Włoch i Anglii/USA – zdjęcia, sylwetki, uzbrojenie, rozpoznawanie, szkody wyrządzane przez lotnictwo.

Forma propagandy, plakaty, instrukcje ppoż, wyposażenie takich miejsc.

       Lwóweckie obiekty militarne       Lwóweckie obiekty militarne       

Typowane miejsca na schronienie przeciwlotnicze w Lwówku Śląskim i okolicach zostały odpowiednio przystosowane i wyposażone według opracowań i wytycznych…

…CDN.

Lwóweckie obiekty militarne

 

oprac. Robert Zawadzki

Żródła; Przemysław Maćkowiak czasopismo Odkrywca, dok. arch. Maciej Szczerepa, fot. arch. Rosji,  typy schronów i umocnień – internet, Bochum-Bunker.