CiekawostkiHistoriaWydarzenia

Grupa EP  Bóbr  na poszukiwaniach

Grupa EP  Bóbr 

na poszukiwaniach…

W sobotę, 10 marca br. w rejonie Przemkowa rozpoczął się pierwszy etap poszukiwań śladów żołnierzy z Twierdzy Głogów (Festung Glogau), którzy na początku kwietnia 1945 roku przebijali się przez te tereny w kierunku pozycji niemieckich. Organizatorem tej akcji  jest Dolnośląska Grupa Eksploracyjna LEGION. Na jej zaproszenie grupa ponad 20 eksploratorów z województwa dolnośląskiego i lubuskiego uczestniczyła oficjalnie w działaniach terenowych. W rozpoczętych badaniach  nie zabrakło też przedstawicieli Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej Bóbr Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego. Pierwsza informacja o powstaniu naszej grupy popłynęła w eter dzięki Muzycznemu Radiu 17 lutego br. w czasie konferencji popularnonaukowej w lwóweckim ratuszu.  Badaniami poszukiwawczymi objęto ok. 1000 ha gruntów należących do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego (cały park to 22 338 powierzchni ha), a przewidziany czas poszukiwań to minimum 1 rok.

    

    

Po przybyciu na wyznaczone miejsce przywitał nas serdecznie gospodarz terenu zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział Legnicy w Piotrowicach pan Marek Cieślak oraz kierownik sobotniej akcji DGE Legion Marcin Jednoróg. Organizator z pełnym profesjonalizmem przedstawił wszystkim uczestnikom poszukiwań obowiązujące zasady. Po zapoznaniu się z kolegami z innych grup ruszyliśmy do akcji.

    

Po kilku godzinach poszukiwań udało się odnaleźć kilkunaście artefaktów militarnych. Miejsca trafień były znakowane żółtymi chorągiewkami. Następnie określano znalezisko GPS. Trafienie to zaledwie połowa sukcesu.  Przed nami jeszcze rozpoznanie oraz dokładne opisanie każdego przedmiotu.  Wszystkie artefakty oceni konserwator zabytków.

    

W czasie tej udanej imprezy wymieniliśmy się doświadczeniami w terenie oraz kierunkami zainteresowań preferowanych indywidualnych okresów historycznych z kolegami m.in. z Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej Nadodrze i Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic. Każdy z nas ma swój ulubiony okres historyczny.

W pięknej przyrodniczej scenerii całą imprezę zakończyło wspólne ognisko z kiełbaskami. Był to również czas na kontynuację rozmów z wcześniej poznanymi eksploratorami i wymianę spostrzeżeń na tym dość specyficznym bagiennym terenie.

    

    

Organizator planuje już kolejne etapy  poszukiwań, które mają potrwać do końca tego roku. Gratulujemy członkom Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej LEGION  świetnej organizacji i dziękujemy za zaproszenie.

Opracował LTR

Foto: Maciej Szczerepa i Robert Zawadzki

Przemkowski Park Krajobrazowy

 

Kamienie z obozów RAD

Kamienie z obozów RAD

 

 


 

Lubuska Grupa Eksploracyjna NADODRZE – Forum