CiekawostkiDziałania LTR-uHistoriaWydarzenia

Historia i militaria w lwóweckim ratuszu

Historia i militaria w lwóweckim ratuszu

W sobotę 17 lutego br. w lwóweckim ratuszu odbyła się konferencja popularnonaukowa, której organizatorami było Lwóweckie Towarzystwo Regionalne i  Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Lwówku Śląskim we współpracy z Lwóweckim Ośrodkiem Kultury. Imprezę prowadzili prezes LTR Robert Zawadzki i Maciej Szczerepa, a patronat honorowy nad nią sprawowali Starosta Lwówecki Marcin Fluder i Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna.

         

Od 2015 roku w Lwówku Śląskim w miesiącu lutym, w rocznicę zdobycia miasta przez Armię Czerwoną organizowane są spotkania z historią, podczas których historycy i regionaliści przybliżają nieznane lub mało znane wydarzenia rozgrywające się na pograniczu śląsko-łużyckim w 1945 roku. Tegoroczną imprezę odwiedziło wielu zaproszonych gości, między innymi w imieniu Dowódcy 23 Pułku Artylerii z Bolesławca był Pan major Mikołaj Górny. Nasze cykliczne spotkanie z historią i militariami odwiedziła spora grupa mieszkańców Lubania, natomiast aktywny udział wzięła młodzież z drużyn strzeleckich z Lwówka Śląskiego A.S Strzelec  księdza Tomasza z parafii Wniebowzięcia NMP oraz z Chojnowa, Chojnowska Drużyna Strzelecka im. 19 Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa. 

    

W obu częściach imprezy tj. konferencji oraz pokazu czynnie uczestniczyło ponad 100 osób. W pierwszej części publiczność wysłuchała trzech wykładów połączonych z prezentacjami multimedialnymi. Jako pierwszy wystąpił Maciej Szczerepa, który omówił walki radzieckiego 57 Samodzielnego Pułku Czołgów Ciężkich Gwardii pomiędzy Lwówkiem Śląskim i Lubaniem w lutym i marcu 1945 roku. Kolejny prelegent, Robert Primke przedstawił sytuację militarną w okolicach Lwówka Śląskiego w kwietniu i maju 1945 roku, a więc w ostatnich tygodniach wojny. Na zakończenie części konferencyjnej dowódca patrolu saperskiego starszy chorąży sztabowy Radosław Mazur przybliżył z kolei kwestie związane z zagrożeniem stwarzanym przez niewybuchy i niewypały.

     

     

Historia i militaria w lwóweckim ratuszu

W drugiej części imprezy zaprezentowali się żołnierze z Patrolu Saperskiego Nr 23 z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Przed wejściem do ratusza można było obejrzeć m.in. pojazd saperski TOPOLA-S, pojazd wyposażony jest w specjalny pojemnik przystosowany do przewozu ładunków o równowartości siły wybuchu 3,5 kg trotylu.

    

Pojazd może także przewieźć sześcioosobowy patrol rozminowania z pełnym wyposażeniem. TOPOLA-P największe ładunki może przewozić w przyczepie z pojemnikiem przeciwodłamkowym. Dzięki temu można nim bezpiecznie przewozić ładunki o równowartości 10 kg trotylu. Zaprezentowano kombinezon przeciwwybuchowy EOD-9, to specjalistyczne ubranie produkcji kanadyjskiej, umożliwiające saperowi zachowanie stosunkowo doskonałej sprawności ruchowej, elastyczności oraz pola widzenia. W zależności od zastosowanych dodatkowych systemów wspomagających pracę sapera, kombinezon może ważyć od 34 do 54,5 kilogramów. Kombinezon posiada system chłodzenia ciała BCS – 4, czyli specjalistyczną bieliznę, która przy pomocy cieczy chłodzącej schładza cały organizm sapera. Można było także zobaczyć saperski sprzęt specjalistyczny, wykrywacze min, wykrywacz min z georadarem.

Swoje zbiory broni z okresu II wojny światowej, jak i tej współczesnej zaprezentowały zaproszone stowarzyszenia oraz kolekcjonerzy broni historycznej i kolekcjonerskiej.

Gorzowskie Towarzystwo Strzeleckie „B.R.A.S.S” swoją tematyczną wystawą pt. „Żelazna Kurtyna” nawiązało do okresu Zimnej Wojny, tu koledzy z Gorzowa  przybliżyli uzbrojenie obu stron konfliktu tamtych lat.

        

W ramach wystawy można było porównać karabiny zwaśnionych stron od lat  40 do 80 ubiegłego wieku.
Zaprezentowano między innymi takie jednostki broni:

ZSRR  –  7,62 mm Mosin               ZSRR, Chiny – 7,62 mm SKS        Czechoslowacja – 7,62 mm Sa. Vz 58
UK – 303 Brit. Lee Enfield            USA – 30-06 Garand M 1               UK – 7,62 mm L1A1 (Fn Fal)

ZSRR – 7,62 mm AKMS                ZSRR – 5,45 mm AKSU                  PRL – 5,56 mm Tantal wz.88
USA – 5,56 mm M 16                     USA  – 5,56 mm M 4                       Austria – 5,56 mm Steyr AUG

IZRAEL   9 mm Uzi  ,  5,56 mm GALIL ,   5,56 mm TAVOR

Łużyckie Stowarzyszenie Kolekcjonersko-Strzeleckie z Lubania pokazało zmodyfikowane  kbkAKMS oraz:
– CZ Scorpion Evo S1        – Mossberg 590 A1      – Remington 783      – HK MR 223 A3

                         

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc zaprezentowało swoją grupę rekonstrukcyjną „Festung Lauban” ,wiernie odtworzone umundurowanie wraz z uzbrojeniem z 1945 r.

     

Lwówecki Klub Strzelecko-Kolekcjonerski zaprezentował pokaźny arsenał. Stoiska z bronią i wyposażeniem militarnym  cieszyły się dużym zainteresowaniem, można było broń nie tylko pooglądać, ale również dowiedzieć się od specjalistów wielu ciekawych informacji.

     

LWÓWECKI KLUB STRZELECKO-KOLEKCJONERSKI WYKAZ PREZENTOWANEJ BRONI

Informacja o imprezie popłynęła w eter dzięki Muzycznemu Radiu

Jacek Rogulski w akcji. Super reporter w raportach regionalnych.

Obsługa techniczna imprezy – Lwówecki Ośrodek Kultury.

Patronat medialny nad imprezą sprawował portal infolwówek24.pl

PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW KONFERENCJI

Foto Dorota i Robert Zawadzcy