CiekawostkiHistoria

Prezydent USA w Lwówku Śląskim

Prezydent USA w Lwówku Śląskim

John Quincy Adams

John Quincy Adams
Adams’ portrait at U.S. National Portrait Gallery by George Bingham c. 1850

We Lwówku Śląskim w ciągu minionych wieków gościły różne znane osobistości świata polityki czy kultury. Wśród nich był amerykański dyplomata, późniejszy szósty prezydenta USA John Quincy Adams. Urodzony w  lipcu 1767 roku w stanie Massachusetts polityk początkowo realizował karierę w służbie dyplomatycznej. Od 1797 roku pełnił funkcję ambasadorem USA w Berlinie (Prusach). Był między innymi głównym architektem traktatu handlowego podpisanego w 1800 roku między USA a Prusami. Wkrótce potem udał się w blisko siedmiotygodniową podróż po Dolnym Śląsku, który wchodził wtedy w skład  monarchii pruskiej. Ambasadorowi towarzyszyła małżonka – Ludwika ( poślubiona w 1797 roku) oraz dwaj przyjaciele – Epps, Whitcomb. Podróżnicy odwiedzili wiele miast Dolnego Śląska ( np. Bolesławiec, Jelenią Górę, Legnicę, Wrocław). Zwiedzili liczne ciekawe miejsca tego regionu ( np. Śnieżkę, zamek Chojnik, wodospad Szklarka, Śnieżne Kotły, źródła Łaby).

Swoje spostrzeżenia i wrażenia z podróży Adams opisał w listach, które są niezwykle cennym źródłem wiedzy o naszym regionie. Autor zawarł w nich  mnóstwo informacji z zakresu geografii, historii, ekonomii, polityki. Adresatem listów był młodszy brat – Tomasz Boylston Adams, zamieszkały w Filadelfii.

Prezydent USA.

W lipcu 1800 roku późniejszy prezydent USA zawitał do Lwówka Śląskiego. Nasze miasto było miejscem dwugodzinnego postoju dla podróżnych na trasie Bolesławiec- Jelenia Góra. W tym czasie podróżni odpoczywali, zjedli posiłek, wymieniono też konie pocztowe.

Przerwę w podróży Adams wykorzystał na rozmowę z nieznanym z imienia i nazwiska oficerem lwóweckiego garnizonu, który był uczestnikiem wojny o niepodległość USA i walcząc w szeregach brytyjskich, dostał się do niewoli pod Saratogą ( w czasie wojny o niepodległość USA w wojskach brytyjskich służyło wielu żołnierzy z krajów niemieckich).

 

1. Centralnie na zdjęciu budynek lwóweckiego garnizonu, foto z początku XX w.

 Po dwóch godzinach podróżni ruszyli w dalszą drogę. Warto dodać, że Adams podczas swojej podróży odwiedził też inne miasta powiatu lwóweckiego -Wleń i Gryfów Śląski.

2. Budynek lwóweckiego garnizonu jest dzisiaj siedzibą Starostwa Powiatowego.

Po zakończeniu służby dyplomatycznej w Prusach Adams pełnił funkcję ambasadora w Rosji, Wielkiej Brytanii. Po powrocie do USA poważnie zaangażował się w działalność polityczną. W latach 1825-1829 był prezydentem tego kraju. Zmarł 23 lutego 1848 roku.

Maciej Szczerepa

 

Bibliografia:

  1. Adams J. Q., Listy o Śląsku, Wrocław-Warszawa 1992.
  2. Olczak M., Lwówek Śląski i okolice, Warszawa 2000.
  3. Olczak M., Gryfów Śląski i Gryf, Warszawa 2001.
  4. Primke R., Szczerepa M., W kręgu skarbów i tajemnic Dolnego Śląska, Warszawa 2005.

Zdjęcia:
– portret prezydenta USA John Quincy Adams , https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Quincy_Adams 
– zdjęcia obrazka wyróżniającego źródło internet
– fotografie 1 i 2, archiwum: Robert Zawadzki