Działania LTR-uHistoria

Rozstrzygnięcie konkursu

Rozstrzygnięcie konkursu: Czy znasz historię miasta Lwówek Śląski? –  Herb miasta. 

Konkurs Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego z okazji 800 Lat Lwówka Śląskiego

Miasto Lwówek Śląski przez ponad 4 stulecia posługiwało się herbem nadanym 14 lutego 1501 r. przez króla Czech Władysława II Jagiellończyka
i zatwierdzonym 26 lutego 1501 r. w Norymberdze przez Cesarza Maksymiliana I. Wraz z przywilejem herbowym zezwolono na używanie czerwonego wosku do pieczęci.
Prezentowany herb obowiązywał do 1967 roku. 

Pytania konkursowe i prawidłowe odpowiedzi:

 1. W którym roku herb został zatwierdzony przez cesarza? (podaj dokładną datę)
  Odp. – 26 luty 1501 rok.
 2. Co jest w godle herbu?
  Odp. – Czeski lew i Morawski orzeł.
 3. Jakiego rodzaju jest tarcza herbowa?
  Odp. Późnośredniowieczna tarcza turniejowa.(lub)Tarcza w heraldyce krajów niemieckich.
 4. Klejnot herbu ozdobiono drobnymi żółtymi elementami. Co symbolizują?
  Odp. Złote liście lipowe.

 

Ponieważ nikt nie podał poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania postanowiliśmy przyznać dwie nagrody za poprawne odpowiedzi na dwa pytania.

Zwycięzcami są :

1. Krzysztof P., 
2. Kris,  

Nagrodą za prawidłowe odpowiedzi jest klucz ze specjalnie zaprojektowanym logo z okazji 800-lecia miasta Lwówek Śląski. Można ją odebrać  w punkcie usługowym w Agatowej Kamieniczce przy Placu Wolności nr 22 w Lwówku Śląskim po uprzednim skontaktowaniu się z redakcją infolwowek24.pl .

Gratulujemy zwycięzcom !

Nagrody konkursowe.

 


Herb miasta Lwówek Śląski.

– Opis herbu (blazonowanie)
Na późnośredniowiecznej tarczy turniejowej, po prawej stronie z charakterystycznym wycięciem w jej skraju. Tarcza w słup dwupolowa. Na prawym srebrnym polu w godle zwrócony w lewą stronę ukoronowany Czeski Lew symbol przynależności do Korony Królestwa Czeskiego stoi na trój wzgórzu w kolorze niebieskim nawiązującym do starej nazwy, Lewenberg – Lwia Góra, na polu złotym w godle patrzący w prawo Morawski orzeł w biało-czerwoną szachownicę. Dodatkowo został użyty w szachownicy kolor czarny.

Nad tarczą srebrny hełm rycerski rycerstwa zwykłego przodem do patrzącego z otwartą przyłbicą.

Tarczę i hełm okrywają srebrne labry, od spodu w kolorze czerwonym odpowiadającym najważniejszej części godła, jakim jest Czeski Lew.

Tarcza z klejnotem zwieńczona jest hełmem.

Hełm przykrywa postrzępiona chusta, tarczę okrywają labry, które są elementem dekoracyjnym. Na hełmie umieszczony jest klejnot. W klejnocie dwa orle skrzydła. Z prawej strony orle skrzydło w kolorze czarnym, w polu skrzydła dwadzieścia (20) i pięć (5) na krawędzi największych piór liści lipowych w kolorze złotym, z lewej drugie orle skrzydło w kolorze srebrnym w polu skrzydła dwadzieścia jeden (21) i pięć (5) na krawędzi złotych liści lipowych.

Kolory tarczy: prawa strona – srebrny, czyste pole (graficzny system – szrafury/tynktury – Argent lewa strona – złoty, kropki (graficzny system – szrafury/tynktury – Or

Kolorystyka w CMYK i RGB
Biały (srebrny): C – 0%, M – 0%, Y – 0%, K – 0% ( RGB – 255, 255, 255 ) czerwony: C – 0%, M – 100%, Y – 100%, K – 0% ( RGB – 255, 0, 0 ) żółty (złoty) : C – 0% , M – 0% , Y – 100% , K – 0% ( RGB – 255, 255, 0 ) niebieski : C – 100%, M – 100%, Y – 0%, K – 0% ( RGB – 0, 0, 255 )

 Opracował Robert Zawadzki

Pocztówka okolicznościowa przedstawiająca herb miasta oraz ważniejsze daty w dziejach Lwówka Śląskiego. 1217 r. nadanie praw miejskich.

Źródła:

Datowanie: Regesten zur Geschichte der Stadt Lőwenberg (Schl.) Kleber Paul, Ennen Joseph, Lőwenberg 1912–1913, t.1-2.;
Benjamin Gottlieb Sutorius, Die Geschichte von Löwenberg aus Urkunden Und Handschriften, Theil 1, Bunzlau/ 1784r.
Konsultacja heraldyczna: Ars-Heraldica  Marek J. Odrowąż Milewski
Opisy w heraldyce: J. Parker, A Glossary of Terms used in Heraldry, (3 XI 2005r.); Kształty tarcz herbowych/ gramatyka heraldyczna  http://ioh.pl;
Herbarz Śląskich herbów- Siebmachers_Wappenbuch; 
Na obrazku: Herb – gobelin Wandy Bibrowicz, ok. 1907 r. (lok. sala ślubów lwóweckiego ratusza),fot. R.Zawadzki