Działania LTR-uSzlaki turystyczneWydarzenia

Podaj dalej…

23. edycja akcji „Sprzątanie Świata – Polska” przebiegała pod hasłem: „Podaj dalej… drugie życie odpadów”[1]

Podaj dalej…

17 września 2016r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły (Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim) przyłączyli się do akcji „Sprzątanie świata – Polska”. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Lwówku Śląskim oraz przedstawicielami Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego, wyruszyli podjąć walkę z zanieczyszczeniami.

dsc_3932-kopia          dsc_3937-kopia

Zaopatrzeni w rękawice i worki na odpady zbierali to, co ludzie pozostawili w różnych częściach naszego miasta – m.in. opakowania plastikowe, elementy odzieży, opakowania foliowe, puszki.

dsc_3943-kopia          dsc_3951-kopia

dsc_3956-kopia         dsc_3962-kopia

Najmłodsi (kl. 0-III) sprzątali teren niedaleko szkoły oraz park miejski, a starsi (kl. IV-VI) podzieleni na dwie grupy udali się na Szpitalną Górę (potocznie zwaną Szkolną Górką) i Panieńskie Skały oraz Wzgórze Kombatantów.  Śmieci było bardzo dużo, worki ciężkie… ale nasz wysiłek opłacił się! Aż przyjemnie było popatrzeć na efekty wspólnej pracy– zapełnione worki i czyste tereny wokół naszego miasta.

20160917_093105          dsc_3938-kopia

20160917_104106         dsc_3970-kopia

 Kliknij i zobacz wiecej fotografii z akcji wykonanych przez: N. Suską, A. Skrzydłowską, R. Zawadzkiego.

Dziękujemy funkcjonariuszom Straży Miejskiej – pani Jolancie Kuklińskiej oraz panu Rafałowi Protasiewiczowi za pomoc w organizacji akcji oraz przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, a przedstawicielom Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego: Ewelinie Bunikowskiej, Radosławowi Szumilas oraz prezesowi LTR Robertowi Zawadzkiemu- za przybliżenie historii naszego pięknego miasta. Dowiedzieliśmy się, że trwają prace nad oznakowaniem Szlaku Lwóweckich Form Skalnych ( więcej informacji o szlaku znajdziecie-kliknij ), który znajduje się przy starym założeniu parkowym Buchholz. To była bardzo ciekawa lekcja historii. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.

Zachęcamy do udziału w sprzątaniu swojego świata przez cały rok!

 Alicja Skrzydłowska

Podziękowania dla uczniów  i grona pedagogicznego za zainteresowanie naszym projektem wytyczenia i oznakowania Szlaku Lwóweckich Form Skalnych oraz wspólnie spędzony czas.

Prezes LTR Robert Zawadzki

[1] „Podaj dalej… drugie życie odpadów” jest to międzynarodowy  ruch na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. Wywodzi się z się z Australii i zapoczątkowany został w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. Corocznie w ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcja została zainicjowana przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz – założycielkę Fundacji Nasza Ziemia.