Podaj dalej…
23. edycja akcji „Sprzątanie Świata – Polska” przebiegała pod hasłem: „Podaj dalej… drugie życie odpadów”[1]
Podaj dalej…
17 września 2016r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły (Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim) przyłączyli się do akcji „Sprzątanie świata – Polska”. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Lwówku Śląskim oraz przedstawicielami Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego, wyruszyli podjąć walkę z zanieczyszczeniami.
Zaopatrzeni w rękawice i worki na odpady zbierali to, co ludzie pozostawili w różnych częściach naszego miasta – m.in. opakowania plastikowe, elementy odzieży, opakowania foliowe, puszki.
Najmłodsi (kl. 0-III) sprzątali teren niedaleko szkoły oraz park miejski, a starsi (kl. IV-VI) podzieleni na dwie grupy udali się na Szpitalną Górę (potocznie zwaną Szkolną Górką) i Panieńskie Skały oraz Wzgórze Kombatantów. Śmieci było bardzo dużo, worki ciężkie… ale nasz wysiłek opłacił się! Aż przyjemnie było popatrzeć na efekty wspólnej pracy– zapełnione worki i czyste tereny wokół naszego miasta.
Dziękujemy funkcjonariuszom Straży Miejskiej – pani Jolancie Kuklińskiej oraz panu Rafałowi Protasiewiczowi za pomoc w organizacji akcji oraz przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, a przedstawicielom Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego: Ewelinie Bunikowskiej, Radosławowi Szumilas oraz prezesowi LTR Robertowi Zawadzkiemu- za przybliżenie historii naszego pięknego miasta. Dowiedzieliśmy się, że trwają prace nad oznakowaniem Szlaku Lwóweckich Form Skalnych ( więcej informacji o szlaku znajdziecie-kliknij ), który znajduje się przy starym założeniu parkowym Buchholz. To była bardzo ciekawa lekcja historii. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.
Zachęcamy do udziału w sprzątaniu swojego świata przez cały rok!
Alicja Skrzydłowska
Podziękowania dla uczniów i grona pedagogicznego za zainteresowanie naszym projektem wytyczenia i oznakowania Szlaku Lwóweckich Form Skalnych oraz wspólnie spędzony czas.
Prezes LTR Robert Zawadzki
[1] „Podaj dalej… drugie życie odpadów” jest to międzynarodowy ruch na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. Wywodzi się z się z Australii i zapoczątkowany został w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. Corocznie w ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcja została zainicjowana przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz – założycielkę Fundacji Nasza Ziemia.