CiekawostkiSzlaki turystyczne

Znak Waloński

ZNAK WALOŃSKI z LWÓWECKICH SKAŁ

 

Zbliżające się święto poszukiwaczy skarbów – Lwóweckie Lato Agatowe jest wspaniała okazją do przypomnienia o Walonach, którzy niegdyś przebywali w naszym mieście i pozostawili materialne ślady swego pobytu.

Walonowie  – poszukiwacze skarbów penetrujący Dolny Śląsk już od XII wieku, pozostawili specyficzne ślady swej bytności – znaki wykute na skałach, zrozumiałe jedynie dla wtajemniczonych i zwane przez zabobonnych miejscowych mieszkańców „tajemnymi i diabelskimi”. Według znanego specjalisty, zajmującego się poszukiwaczami skarbów, Jacka Kolbuszewskiego, znaki te można podzielić na następujące grupy:

a/ ułatwiające orientację w terenie – „drogowskazy”.

b/ geologiczne – wskazujące rodzaj kruszcu lub związków występujących na danym obszarze.

c/ symbole magiczne – mające na celu, na przykład., ułatwienie odnalezienie lub wydobycie skarbu.

d/ „znaki pobytu” – upamiętniające pobyt poszukiwacza w danym miejscu.

We Lwówku Śląskim znajdują się dwa znaki przypisywane Walonom.  Jeden z nich, umieszczony na jednej ze skał Szwajcarii Lwóweckiej i bardzo  trudny do zinterpretowania, przedstawia mężczyznę w kapeluszu bez denka (fajka została wykuta współcześnie). Znak ten był określany w źródłach niemieckich mianem „Twarzy Ducha Gór”. Według tradycji w ten sposób została oznaczona bogata żyła złota, która z nieznanych powodów nie została wydobyta.

Lwóweckie skaly 2               Lwóweckie znaki walońskie

Elementem, który pozwala oba znaki zaliczyć do grupy walońskich jest charakterystyczne wgłębienie, wykute w ich pobliżu.

Warto dodać, że poza Ślężą, Lwówek Śląski jest jedynym obszarem podgórskim na terenie którego odkryto tego typu znaki. Niestety, znak widoczny jeszcze kilkadziesiąt lat temu teraz jest praktycznie nie do zlokalizowania. Za to uaktywnili współcześni domorośli twórcy, których efekt widoczny jest na załączonym zdjęciu.

SONY DSC

Rysunek znaku pochodzi z tekstu: A. Wiącka – poz. Nr 3 w bibliografii. Zdjęcie: Robert Primke

Bibliografia:

  1. Kolbuszewski J., Skarby króla Gregoriusa, Katowice 1972
  2. Olszewska E., Wiącek A., Legendy o Lwówku Śląskim i okolicy, Częstochowa 2000
  3. Wiącek A., Szukajmy skarbów, Karkonosze 1983, nr 1/65, s. 44-45

fot.obrazek wyróżniający; Robert Zawadzki