Ciekawostki

Lotnik, który uratował MUSSOLINIEGO

Lotnik, który uratował MUSSOLINIEGO. W powiecie lwóweckim urodziło się kilku wybitnych  niemieckich pilotów wojskowych. Jednak bez wątpienia najwybitniejszym z nich był kapitan Luftwaffe, osobisty pilot generała Kurta Studenta, Heinrich Gerlach z Lubomierza. Uczestniczył on w jednej z najsłynniejszych operacji specjalnych XX wieku –  uwolnienia włoskiego dyktatora przez niemieckich komandosów.

Gerlach 1
Heinrich Gerlach wraz z żoną Elżbietą.

Ta  niezwykła  operacja , prawdziwy majstersztyk,  o kryptonimie Eiche (Dąb) przeszła do militarnej  legendy II wojny światowej. Gerlach był fetowany przez rodaków i mieszkańców powiatu lwóweckiego – informację o nim oraz podpis umieszczono w lwóweckiej kronice. Na kartach kroniki wyeksponowano fakt odznaczenia Gerlacha , Krzyżem Rycerskim, a właściwie Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego (niem. Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes, RK).

Gerlach 2
Karta z lwóweckiej kroniki.

         Przypomnijmy. Latem 1943 roku, Mussolini aresztowany przez włoskich antyfaszystów, został umieszczony w pensjonacie na niedostępnej górze Gran Sasso w Apeninach (wysokość 2912 metrów). Dostać się tam można było tylko … kolejką linową. Hitler rozkazał uwolnienie sojusznika i zadanie to powierzył ulubieńcowi – Ottonowi Skorzenemu. Niemieckim komandosom udało się odbić Duce. Pozostał tylko jeden problem – jak go przetransportować w bezpieczne miejsce. Dokonał tego Heinrich Gerlach, który czyniąc prawdziwe cuda i wykazując się niezwykłym kunsztem nie tylko wylądował dwuosobowym samolotem rozpoznawczo-łącznikowym  Fieseler Fi 156 Storch (Bocian), ale także bezpiecznie wystartował z Mussolinim i Skorzenym.

mapa-eiche
Mapa Doliny Assergi i Gran Sasso. Operacja z 12 września 1943 roku.

Niestety, jak na razie nie udało się dotrzeć do materiałów opisujących dalsze losy tego wybitnego lotnika pochodzącego z ziemi lwóweckiej.

Zainteresowanych militarnymi ciekawostkami i dziejami Śląska zapraszamy na stronę wydawnictwa zajmującego się ta tematyką: Wydawnictwo Archiwum System

 

Oprac. Robert Primke

Fot. Nr 1 Heinrich Gerlach wraz z żoną Elżbietą  (źródło: http://www.3squadron.org.au/subpages/sasso.htm)

Fot. Nr 2 Karta z lwóweckiej kroniki (archiwum autora)

Fot. Nr 2 Mapa Doliny Assergi i Gran Sasso (źródło: http://www.dws-xip.pl/td/Operacja_Eiche/Mapa-Eiche.html )