Bez kategorii

Śladami drugiej wojny światowej – S…

Śladami drugiej wojny światowej – S…– okolice Stanisławowa

W piękną, słoneczną niedzielę 12 czerwca br. grupa członków Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego: Robert Zawadzki, Mariusz Zieliński, Krzysztof Maciejak, Robert Primke i Maciej Szczerepa wyruszyła na kolejną wyprawę w poszukiwaniu śladów walk z 1945 roku.

31 Armia
Fragment mapy z zaznaczoną linią frontu w rejonie Stanisławowa z 24 kwietnia 1945 r.

Śladami drugiej wojny światowej – S….

Celem były okolice Stanisławowa na Pogórzu Kaczawskim.

2a
kilkadziesiąt metrów od szosy pierwsza linia okopów.
a5
naboje od pistoletu maszynowego PPsz, na nasypie okopu.

Pod względem wysokościowym jest to kraina wyżynna, od 350 do 400 m n.p.m. W rejonie tej malowniczej wsi, której nazwa niegdyś brzmiała Willmannsdorf, można odnaleźć mnóstwo śladów z walk toczonych na tym obszarze w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej.

1a
kolejna linia okopów na wzniesieniu nad drogą do Stanisławowa.
a3
przy rumoszu z okopu ślad niemiecki, łuski Mausera.

Ten rejon ze względu na kulminacje wzgórz i ich strome wzniesienia jest idealny pod względem obronnym i obserwacyjnym. Odwiedzając te okolice, można tu natrafić niemalże na każdym kroku na okopy ciągnące się kilometrami, stanowiska strzeleckie i pozostałości po ziemiankach.

a4
ponad okopami pozostałości po ziemiance niemieckiej.
a9
strażnik lasu.

Po wykonaniu dokumentacji fotograficznej i naniesieniu stanowisk na mapę przyszedł czas na podziwianie tutejszej przyrody. Korzystając z okazji udaliśmy się na grzyby.

LTR

a14
wysyp Borowików
a13
.

Fragment mapy z zaznaczoną linią frontu w rejonie Stanisławowa z 24 kwietnia 1945 r. z zasobów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.