Ciekawostki

Lwówek na Ekranie

Lwówek na Ekranie. Ze względu na atrakcje turystyczne, urok i specyficzny klimat, powiat lwówecki, położony na styku Pogórza Izerskiego i Kaczawskiego, stanowi szczególnie wdzięczne tło dla filmowców. Powszechnie wiadomo, że szereg filmów kręcono w Lubomierzu oraz Wleniu i okolicach. Niewiele jednak do tej pory wiedziano o związkach Lwówka Śląskiego z kinem oraz telewizją. Ostatnio udało się nam dotrzeć do ciekawych informacji – pierwszy film fabularny kręcony na obszarze naszego powiatu powstał we Lwówku Śląskim. Był to  „Żołnierz zwycięstwa” w reżyserii Wandy Jakubowskiej, którego premierowy pokaz odbył się w symbolicznym dniu 8 maja 1953 roku. W rolę głównego bohatera wcielili się : Karol Wargin i Józef Wyszomirski.  Niestety, nie było to wybitne dzieło kina polskiego, ale jedynie film propagandowy z okresu stalinowskiego gloryfikujący postać generała Karola Świerczewskiego – „Waltera”.

Film ilustracja

Jak czytamy na portalu www.filmweb.pl:

(…)Część pierwsza obejmuje 40 lat życia generała Świerczewskiego – od rewolucji 1905 roku po odparcie wojsk hitlerowskich pod Moskwą. Część druga przedstawia ostatnie lata życia – od tworzenia II Armii WP, przekroczenia Bugu i wyzwolenia Warszawy, bitwy pod Budziszynem po śmierć generała Świerczewskiego podczas walk z bandami nacjonalistów ukraińskich. (…)

Film ten, podzielony na krótkie odcinki,  został umieszczony na portalu www.youtube.com – może komuś z uważnych widzów, a naszych Czytelników uda się odnaleźć lwóweckie plenery? Prosimy o informację na adres portalu. Będziemy również wdzięczni za wszelkie informacje oraz wspomnienia z planu filmowego.

Według naszych ustaleń –  na kolejne pojawienie się naszego miasta na ekranie musieliśmy czekać wiele lat. W 2007 roku  w pobliskim Wleniu kręcono zdjęcia do filmu „Droga do raju” w reżyserii Gerwazego Reguły. Niewielki epizod został sfilmowany w dawnym, lwóweckim kinie „Bajka”. Statystami byli między innymi uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II we Lwówku Śląskim.

Oprac. Robert Primke

Źródła: http://www.filmweb.pl, www.filmpolski.pl , www.wikipedia.org.pl

Źródło ilustracji: http://www.tvn24.pl/pomorze,42/przeglad-filmow-propagandowych-w-gdansku,544029.html