Ciekawostki

Turystyka ważna jest

Lwówek Śląski położony jest w idealnym miejscu, bowiem graniczy z Parkiem Krajobrazowym Doliny Bobru, a jego część osnowy wpisuje się w granice naszego miasta.  Miejsce należy do najbardziej atrakcyjnych pod względem krajoznawczych obszarów w Sudetach Zachodnich. Więcej o korzyściach lokalizacyjnych naszego miasta w artykule Roberta Primke „Z biegiem Bobru”oraz zakładka „Dla turysty”. Pomimo dość dobrej promocji regionu i coraz większej chęci odwiedzin ze strony turystów, w każdym tego słowa znaczeniu, mam tu na myśli także turystę w osobie mieszkańców powiatu i gminy Lwówek Śląski. Trzeba stwierdzić jasno, dalej jesteśmy o lata świetlne od celu, aby czerpać z bogactwa naszej ziemi. Nic nam po chęciach ze strony jednostek i choćby się prężyli, to największą rolę powinny odgrywać władze samorządowe. Kto nas reprezentuje w tej materii? Można już dzisiaj stwierdzić, mamy bardzo słabych reprezentantów społecznych. W wyborach, na swoich ulotkach wypisywali cudowne rzeczy, które spełnią. Dzisiaj widać, że było to raczej mrzonką dla wyborców, zamiast tego radni, okazują się fanatykami polityki i zajmowanego stołka, są roszczeniowi i tylko chcieliby rozliczać. Sesja Rady w dniu 24 września była tego kwintesencją.

12a

Stara śpiewka, toaleta publiczna.
Żaden turysta nie zatrzyma się u nas, jeżeli nie zaspokoi się podstawowych potrzeb w tym względzie. Gdy już ktoś do nas zawita, potrzebuje miejsca parkingowego (to już jest), atrakcje ( posiadamy), po zwiedzaniu lekki odpoczynek i posiłek (to także możemy zapewnić). Nie mamy podstawy- Toalety Publicznej, dla niektórych nadal ten przybytek kojarzy się jak stwierdziła, słusznie radna Fijałkowska „ z ohydnym miejscem”. Dla kilku osób w tym radnego Kobiałki i lidera opozycji, radnego Mikłaszewskiego, specjalisty od rozliczania złych posunięć nowego gospodarza miasta, taki obiekt architektoniczny jest zbędny w centrum. Lokalizacja toalet nigdy nie jest przypadkowa, znajdują się przede wszystkim w centrach miast przy trasach turystycznych i spacerowych oraz na węzłach komunikacyjnych, a więc w miejscach największej koncentracji ruchu pieszego.  Najlepiej jakby umieścić to coś… w innym miejscu, tylko gdzie? Każdemu, będzie przeszkadzało sąsiedztwo, jednakże każdy posiada owo dobro…u siebie w domu. Chyba, że się mylę, może radny Mikłaszewski ma wychodek za murami. Nie ma, co więcej rozwodzić się nad tematem naszym wybrańców do Rady Miasta, szkoda także pisać do nich apele. Należy wspomnieć, że lider radnych w ubiegłej kadencji chciał zmian i najprawdopodobniej głosował, za sprzedaniem starych szaletów miejskich (najlepszej dotychczasowej lokalizacji) i brał udział w tworzeniu nowej koncepcji, czego efektem jest projekt szaletu, na które już wydano  publiczne pieniądze. Jak można zauważyć kwestia związana między innymi z turystyką, stała się sprawą polityczną.

12b

„Rozbudowa budynku (kiosku okrąglak) przewiduje jego przedłużenie, kształtując bryłę rozbudowy w nawiązaniu od obłej jego części, poprzez symetryczne odzwierciedlenie istniejącej części budynku ukształtowanej w formie półkola. W ten sposób utworzona zostanie zadaszona strefa wejściowa (podcień wejściowy) poprzedzająca wejście do pomieszczenia toalety.

szalet_miejski

W projektowanej rozbudowie planuje się zamontowanie gotowej prefabrykowanej toalety automatycznej przystosowanej również dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim wyposażonej w automatyczny:

– system mycia
– dezynfekcji i suszenia muszli po każdym użyciu
– system czyszczenia i spłukiwania podłogi
– system spłukiwania ścianki za muszlą ustępową
– automatyczne otwierane i zamykane drzwi wejściowych
– wykrywanie obecność człowieka
– wbudowany zegar informujący o upływie czasu użytkowania
– system sygnalizacji awarii.”

Przebudowa poprawi również dotychczasowe warunki dla obecnego dzierżawcy, powiększy się przestrzeń, będzie woda i toaleta (to podstawy), a miejscowi w lepszych warunkach dalej będą mogli kupować swoje świerszczyki z dzieciństwa.

W centrum będziemy mieli, więc dobry wypas, może tylko bez telewizora, co sugerował radny Kobiałka. W kolejce na cywilizacyjne przybytki czekają takie miejsca jak: park miejski, skwer Aleksandra hrabiego Fredry, Szwajcaria Lwówecka, planty przy cmentarzu.

Lwówek Śląski ze względu na lokalizację, wieloletnie zaniedbania i brak rozwoju infrastruktury nie ma szans na przemysł produkcyjny, to już wiemy. Jedyny przemysł dla nas, to przemysł turystyczny. Wiele obaw mają nieliczni, dlatego nie chcą tutaj turystów. Do napisania tego artykułu skłonił mnie fakt, że sam często widzę turystów poszukujących „cudu cywilizacji” w naszym mieście i udostępniam im własną toaletę.

Turystyka ważna jest i kropka

Toalety publiczne w centrum miast, na bolesławieckim  i  jeleniogórskim rynku nikomu nie wadzą.

Oprac. Robert Zawadzki

 

Źródła:

Z biegiem Bobru- Robert Primke
http://lwowekslaski.pl/11-aktualnosci/68-szalet-miejski-koncepcja-i-wizualizacja-obiektu
Obrazek wyróżniający–toaleta turystyczna Branqo, cena od 26,90  ,okazje.info