CiekawostkiDziałania LTR-u

Spotkanie z historią

I Lwówecki Dzień Dziedzictwa Kulturowego

Spotkanie z historią w lwóweckim ratuszu.
Blisko czterdziestu miłośników historii i zabytków Lwówka Śląskiego wzięło udział w I Lwóweckim Dniu Dziedzictwa Kulturowego. Impreza pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski Marioli Szczęsnej odbyła się w sobotę 19 września br. w lwóweckim ratuszu.

DSC_0474 - Kopia
Uroczyste otwarcie Lwóweckich Dni Dziedzictwa Kulturowego przez Burmistrz Mariolę Szczęsną

Po powitaniu gości rozpoczęła się część konferencyjna, w czasie, której uczestnicy wysłuchali czterech, niezwykle ciekawych prelekcji związanych, głównie z dziejami naszego ratusza. Najpierw o przeprowadzonych w nim badaniach archeologicznych opowiedział Grzegorz Jaworski, następnie Aleksandra Szymanowicz-Bogdan przybliżyła sylwetki i dokonania dwóch wielkich budowniczych lwóweckiego ratusza Wendela Roskopfa i Hansa Poelziga. Kolejny prelegent – Wojciech Szczerepa omówił epizod z okresu wojny trzydziestoletniej zwany „wojną babską”, który rozegrał się w jego pomieszczeniach. Na zakończenie tej części imprezy Robert Zawadzki zaprezentował nieznane w większości panoramy Lwówka Śląskiego i okolic oraz interesujący materiał filmowy poświęcony jednemu z dzwonów z dawnego kościoła ewangelickiego w Lwówku Śląskim, który obecnie znajduje się w Domu Śląskim Königswinter/ Niemcy.

Po części konferencyjnej nastąpił krótki przerywnik muzyczny, po którym uczestnicy spotkania zwiedzili pomieszczenia ratusza. Szczególne zainteresowanie wzbudziła jego część podziemna. Można było także obejrzeć wystawy: „Hans Poelzig w Lwówku Śląskim. Przebudowa Ratusza 1902-1905” i „Minerały Maroka”.

 Organizatorami I Lwóweckiego Dnia Dziedzictwa Kulturowego były:
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lwówku Śląskim, Lwóweckie Towarzystwo Regionalne, Placówka Muzealno-Historyczna
oraz Lwówecki Ośrodek Kultury.

 

LTR

Fotoreportaż

3      5

114

8    6    12

7     10

9    1