Działania LTR-uHistoriaSzlaki turystyczneTurystyka

Napoleoński RunTrack na Skałce

Napoleoński RunTrack na Skałce

W Lwówku Śląskim na prawym brzegu rzeki Bóbr na wzgórzu Skałka powstaje kolejna atrakcja. Już w ubiegłym roku rozpoczęto przygotowania do realizacji tego przedsięwzięcia, a mowa tu o RunTrack, sieci leśnych ścieżek dla biegaczy i pieszych oraz dla osób uprawiających Nordic-walking.

RunTrack – czyli po polsku ścieżka biegowa. Więcej o powodach powstawania takiej formy atrakcji znajdziecie na stronie pod linkiem.

Nasze stowarzyszenie LTR przy współpracy z Nadleśnictwem Lwówek Śląski opracowało i wytyczyło kolejną już tego typu atrakcję w pobliskiej okolicy, bowiem dwie takie ścieżki znajdują się na Lwóweckich Skałach (Szwajcarii Lwóweckiej) Las Bucholec i w kierunku Winnej Góry.

 

Lwóweckie Towarzystwo Regionalne nie bez kozery wybrało właśnie to miejsce. Wzgórze Skałka to oprócz wspaniałych walorów przyrodniczych także bogata historia.

 

Wybierając się w to miejsce znajdziesz się na zachodnim krańcu wzniesień Płakowickich (obecnie jest to Lwówek Śląski), na wzgórzu Skałka (niem. Steinberg) 299 m n.p.m. Miejsce to jak i jego okolice stało się świadkiem wielu historycznych wydarzeń.

Według badań archeologicznych to właśnie tu znajdują się najdawniejsze osadnicze ślady Lwówka Śląskiego. W okresie Kultury Łużyckiej (1300 p.n.e.- 400 p.n.e.) prawdopodobnie znajdowało się tutaj grodzisko, którego część w postaci domniemanych wpisanych do rejestru zabytków wałów kultowych zachowała się do naszych czasów.

Średniowiecze przyniosło temu miejscu intensywne wydobycie złota, po którym pozostały ślady dawnych wyrobisk, szybów i płuczek oraz niewielkiego owalnego grodu. Na początku XIX w. wzgórze odegrało istotną rolę w czasie Kampanii Napoleońskiej. W dniu 21 sierpnia 1813 r. w walkach o Płakowice starły się dowodzone przez gen. Jacquesa Alexandre Law de Lauristona francuska Armia Bobru z dowodzoną przez feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera prusko-rosyjską Armią Śląska.

 

W walkach tych brał udział między innymi Pułk Irlandzki, który także poniósł straty, zginęło 8 żołnierzy, wśród nich byli pochodzący z ziem polskich, Franciszek Marcinkowski i Szymon Pawłowski. Krwawa bitwa przyniosła taktyczne zwycięstwo Armii cesarza Napoleona I Bonaparte, który przybywszy do Lwówka Śląskiego odwiedził wzgórze po zakończonym starciu. Tydzień później 29 sierpnia 1813 r. doszło do tragicznego w skutkach odwrotu armii francuskiej znad Kaczawy.

To właśnie ze wzgórza Skałka w kierunku zniszczonych mostów na Bobrze została zepchnięta, a następnie rozbita 17 dywizja gen. Jacquesa Puthod, której część zginęła na polu bitwy lub utonęła w wodach wezbranej rzeki. Natomiast reszta ocalałych dostała się do niewoli Pruskiej. 17 dywizja wchodziła w skład V Korpusu Wielkiej Armii Napoleona zwanego czasem w literaturze „korpusem polskim”.

Pod koniec XIX w. na Skałce został wzniesiony pomnik upamiętniający wydarzenie z dnia 29 sierpnia 1813 roku, w późniejszych latach umieszczono na nim kolejne daty 1864 wojna duńska, 1866 wojna prusko-austriacka i 1870 wojna francusko-pruska. Pomnik został zniszczony pod koniec XX w. Obecnie z jego fragmentów powstało lapidarium.

 

 

 

Trasa w porównaniu do poprzednich jest naszym zdaniem wymagająca dla biegaczy, ale ostateczną ocenę oczywiście pozostawiamy fachowcom. Wytyczona w ciekawym miejscu pod względem przyrodniczym, posiada kilka miejsc, z których można podziwiać piękne krajobrazy, półkę skalną z widokiem na dolinkę Płakowicką, a przy dobrej widoczności ujrzycie zamek Grodziec. Przy ścieżce znajduje się między innymi kamienny krzyż, tak zwana „zimna dziura”, fragmenty pomnika, ciekawe formacje skalne. Będzie również tablica informacyjna i ławeczki przy lapidarium.    

         

W chwili obecnej trwają jeszcze prace porządkowe i kosmetyka. Już wkrótce będzie oficjalne otwarcie Napoleońskiego RunTracka na Skałce. Zaglądajcie na naszą stronę i FB LTR oraz naszej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Bóbr”.

Podziękowania dla Pana Sławomira i Miłosza Machowskich z Dworka za pomoc w realizacji zadania.

Oprac. LTR

foto; Robert Zawadzki