CiekawostkiHistoriaZaginione

Głowa w lesie

Głowa w lesie i tajemnicze znaki

Dziadka Wrzesiołka już od młodzieńczych lat fascynowały tajemnice, ale dopiero niedawno zdecydował się podzielić jedną z nich. Opowiedział o magicznym miejscu spotkań „Steinmetz ruh”, które pokazała mu niegdyś rdzenna mieszkanka tych okolic.

Jest ono położone blisko, a zarazem daleko od Lwówka Śląskiego. Do niewielkiego zagłębienia, zlokalizowanego w pobliżu skałek, w roślinnym otoczeniu, doprowadziły dziadka Wrzesiołka tajemne znaki, których nieupoważniona osoba nie potrafiłaby odkryć. W tym pięknym miejscu znalazł on kamienną głowę…

                   

Podążając zgodnie z podanymi wskazówkami, postanowiliśmy potwierdzić autentyczność historii i odszukać wskazane miejsce. Nie było łatwo, ale się udało i na własne oczy ujrzeliśmy mnóstwo inskrypcji, a wśród nich dużą kamienną głowę. Dla kogo i po co stworzono to miejsce „Steinmetz ruh”? Taki bowiem napis wyryto ozdobnymi literami w centralnym miejscu na skale.
Co oznaczają wyryte na skale postacie oraz inskrypcje. Każda z nich wygląda inaczej, jakby ktoś inny wykuł swoją techniką własny monogram. 

 

Dzisiaj nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pojawiło się również wiele  innych dylematów. Czy w Lwówku Śląskim lub okolicach mieszkały osoby, które były odpowiedzialne za odnowę duchową podzielające poglądy śląskiego teologa luterańskiego Johanna Adama Steinmetza? Ten głosił swoje idee na początku XVIII w. Być może, podobnie jak w przypadku Schwenkfeldystów, to ustronne miejsce powstało na skutek prześladowań, jakich doświadczył także ruch przebudzeniowy Steinmetza.

Czy może bardziej prawdopodobne, że chodziło o miejsce gdzie spotykali się i odpoczywali fachowcy od pozyskiwania oraz obróbki kamienia. Dawniej brać była ta zwana Kamieniotłukami. Ze starych zapisków wiadomo o poszukiwaczach minerałów, złota oraz kamienia budowlanego z dobrej jakości piaskowca. W naszych okolicach było wiele kamieniołomów.  

Kogo przedstawia kamienna głowa i co oznaczają inskrypcje wyryte w kamieniu ?

 

Oprac. i foto  LTR