Działania LTR-uHistoriaOstrzeżeniaWydarzenia

Wielka Likwidacja Zagrożenia

Wielka Likwidacja Zagrożenia

W dniu 30 maja 2019 r. na prośbę Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy i Miasta Lwówek Śląski mające na celu ustalenie stopnia zagrożenia niewybuchami na terenie starej cegielni w Mojeszu tj. w rejonie zbiornika wodnego (zalanego wyrobiska) oraz przyległego terenu. W spotkaniu wzięli udział gospodarze spotkania z-ca Burmistrza Lesław Krokosz, Naczelnik wydziału GPNŚ Arkadiusz Serafin, przedstawiciele Patrolu Rozminowania z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławcu Dowódca st.chor.sztab. Radosław Mazur i plut. Andrzej Walęga, z-ca Naczelnika WPiRD Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim Asp.szt. Krzysztof Nuckowski, właściciel nieruchomości Nadleśniczy Alina Sudoł-Kornalewicz, Prezes LTR Robert Zawadzki oraz z-ca Kierownika Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Bóbr” Piotr Banach.

  

Zbiornik wodny zalanego wyrobiska, w najgłębszym miejscu jest ok. 4 m

Historia  
Na południowych przedpolach Lwówka Śląskiego w pobliżu wsi Mojesz znajdują się pozostałości po dawnym zakładzie należącym niegdyś do Krusewerke G.m.b.H. Mois bei Loewenberg. Firma zajmowała się przed 1945 r. eksploatacją miejscowych surowców.

Od lutego do maja 1945 roku w tym rejonie przebiegała linia frontu, a zabudowania zakładu kilka razy przechodziły z rąk do rąk i zostały w toku walk ostatecznie zniszczone.

Mapa 1945 R.

Do dziś zachowały się ruiny oraz glinianka wypełniona wodą. Ze zbiornikiem powyrobiskowym związanych jest wiele barwnych opowieści. Polscy osadnicy wspominali o zatopionym czołgu i broni. Z relacji i wspomnień byłych funkcjonariuszy MO i UB z Lwówka Śląskiego wynika, że w drugiej połowie lat 40.XX wieku było to miejsce, w którym milicjanci i funkcjonariusz UB zatapiali broń i amunicję zbieraną w sporych ilościach w rejonie Lwówka Śląskiego.
            W ostatnich latach kilkukrotnie w tym rejonie i w okolicy interweniował Patrol Rozminowania z Bolesławca usuwając znalezione tam niewybuchy i niewypały.

 

Dzisiaj

Miejsce to ze względu na swój urok, przyrodę i tajemnice jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców Lwówka Śląskiego i okolic. Od wiosny do jesieni miejscowi spragnieni wyciszenia od zgiełku urządzają spacery w te strony, a w okresie letnim i zimowym także niejeden wędkarz tu zawita. Teren jest niestrzeżony i nieogrodzony. Lwóweckie Towarzystwo Regionalne zainicjowało spotkanie odpowiednich organów, które problem rozwiążą. Już od kilku lat saperzy podejmują z tego miejsca niebezpieczne przedmioty.

    

zbiornik starej cegielni, fot. z drona oraz rzeźba terenu

Na podstawie uzyskanych na spotkaniu informacji o prawdopodobnym zagrożeniu, Dowódca Patrolu Rozminowania mając na uwadze bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców, podjął decyzję wykonania rozpoznania minersko-pirotechnicznego i sprawdzenia terenu w rejonie starej cegielni w szczególności brzegów zalanego wyrobiska, w wyniku, którego saperzy Patrolu wykryli cztery pociski artyleryjskie z czasów II WS. Trzy na brzegu wyrobiska na głębokości ok. 0, 5m pod wodą, natomiast czwarty pocisk w czasie próby wydobycia stoczył się znacznie głębiej po stromym dnie.

    

Dodatkowo saperzy przy sprawdzaniu terenu za pomocą wykrywaczy min stwierdzili występowanie innych sygnałów pochodzących od przedmiotów metalowych pod wodą. W związku z powyższym Dowódca Patrolu zgodnie z procedurą poprosił o wsparcie Nurków z Grupy Nurków Minerów, 12 Dywizjonu Trałowców, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej ze Świnoujścia.
Trzy podjęte pociski artyleryjskie saperzy Patrolu po przewiezieniu zdetonowali na poligonie wojskowym. 

W związku z powyższym faktem, na czas działań likwidacji pocisku, sprawdzenia dna zbiornika pod wodą, oraz sprawdzenia brzegów zalanego wyrobiska, powołano Sztab Kryzysowy. Teren został zabezpieczony, a w gotowości pozostają Straż Pożarna KP PSP w Lwówku Śląskim oraz OSP, Szpital Powiatowy PCZ Sp. z o.o. Lwówek Śląski oraz Straż Miejska. 

    

Najważniejszą rolę w oczyszczeniu tego miejsca z niewybuchów przypadnie dla elitarnej Grupy Nurków Minerów Marynarki Wojennej ze Świnoujścia, którzy przeszukają akwen wodny, natomiast Patrol Rozminowania Nr 23 z Bolesławca sprawdzi teren przyległy do zbiornika wodnego oraz zajmie się detonacją wykrytych niewybuchów.
W dniu dzisiejszym rozpoczyna się Wielka Likwidacja Zagrożenia na terenie starej cegielni.

UWAGA DZIAŁANIA SAPERSKIE
ZAKAZ WSTĘPU

Załącznik mapowy

Oprac LTR

Źródła ;
zdjęcia Robert Zawadzki, Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski, ze zbiorów LTR, Patrol Saperski z Bolesławca, geoportal.gov.pl 
mapa z 1945 r. ze zbiorów Macieja Szczerepy, Saperzy Marynarki Wojennej z archiwum MW RP