Działania LTR-uHistoriaWydarzenia

Obchody Święta Państwowego

1 marca . Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

„jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata druk

Głównym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Lwówku Śląskim w dniu 1 marca 2019 roku było odsłonięcie i poświęcenie pomnika Żołnierzy Wyklętych. Tę kameralną uroczystość zorganizowało Lwóweckie Towarzystwo Regionalne we współpracy z Lwóweckim Ośrodkiem Kultury a poprowadziła ją dyrektor PiMBP Elżbieta Zienowicz. Odpowiednią oprawę zapewnili strzelcy, harcerze oraz poczet sztandarowy z ZSET w Rakowicach Wielkich. Uczestniczyli w niej włodarze miasta i powiatu:  burmistrz Mariola Szczęsna i zastępca burmistrza Lesław Krokosz, przewodniczący Rady Miejskiej Dawid Kobiałka, starosta lwówecki Daniel Koko oraz zaproszeni goście, między innymi: senator RP Rafał Ślusarz i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Kredkowski. Po okolicznościowych przemówieniach pomnik poświęcił ks.Tomasz Kwasik a następnie uroczystego przecięcia wstęgi dokonali burmistrz Mariola Szczęsna, starosta Daniel Koko oraz prezes LTR Robert Zawadzki. Po obchodach odbyła się Msza święta ku czci Żołnierzy Niezłomnych zorganizowana przez księdza dziekana Krzysztofa Kiełbowicza w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

                    

                    

„Szanowni Państwo, Rada Miejska poprzedniej kadencji nazwała plac, na którym teraz stoimy Skwerem Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj, dzięki inicjatywie Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego, po kilku latach udało się ukończyć pomnik na cześć Bohaterów, którzy po wejściu Armii Czerwonej w 1944 roku nie chcieli poddać się okupacji kolejnego państwa. Tak po wygranej wojnie z Niemcami, rozpoczęła się kolejna wojna o niepodległość Polski, tym razem z rosyjskimi „wyzwolicielami”, jak sami siebie nazywali, a którzy okazali się kolejnymi katami, tym razem ze wschodu. Ostatni rosyjscy żołnierze wyjechali z Polski dopiero w 1993 roku, czyli po 49 latach.

Żołnierze Wyklęci byli torturowani i mordowani bez sądów. Przez rosyjską, komunistyczną propagandę nazywani bandytami, żeby jak najbardziej obrzydzić Polakom walkę z okupantem, jednak ciągle byli wspierani przez miejscową ludność, która dostarczała im żywność czy dawała nocleg, mimo że komunistyczna władza skazywała nawet na śmierć za sam kontakt z ludźmi z lasu, ponieważ właśnie w lasach mieszkali żołnierze wałczący o wolność Polski. Najgorsze w tym jest to, że Armia Czerwona oraz NKWD wymierzyli represje w Polaków, którzy przecież przez 6 lat walczyli z Niemcami i po tych 6 latach musieli walczyć znowu z nowym okupantem. Niestety, ale wśród setek tysięcy ludzi zaangażowanych w działalność polskiego podziemia również pojawiają się postacie negatywne. Czasem byli to ludzie udający żołnierzy polskiego podziemia, czasem byli to po prostu źli żołnierze, którzy wykorzystywali ludność siłą, a czasem były to celowe działania komunistycznej władzy, żeby szerzyć propagandę o bandytach.

Na terenie powiatu lwóweckiego działało, co najmniej 13 nielegalnych organizacji o zabarwieniu politycznym, m. in. Armia Krajowa Jedwabińskiego, Wolność i Niezawisłość, Grupa Czarnego Janka. Jednak trudno jest jednoznacznie ocenić ich działalność, gdyż zarówno organizacje chcące walczyć o wolną Polskę, jak i zwykli rabusie byli nazywani przez aparat bezpieczeństwa „bandytami”. Opierając się na dokumentach służb bezpieczeństwa, nie wiemy, które z działań były rzeczywistymi działaniami tych grup, a które prowokacjami komunistycznej propagandy.

W sierpniu 1945 roku komuniści ogłosili amnestię za współpracę z rządem polskim na uchodźstwie, z której zechciało skorzystać ok. 40 tysięcy żołnierzy. Zamiast obiecanej wolności po wyjściu z lasów żołnierzy spotkały brutalne przesłuchania, represje, wyroki, a nawet egzekucje.

19 lat zajęło pokonanie wszystkich Żołnierzy Niezłomnych, którzy skazywani byli nawet w 15-sto minutowych procesach na wyrok śmierci i często spoczęli w anonimowych grobach.

Są to bohaterowie całego narodu, więc Ich chwała powinna być czczona w każdym polskim mieście. Dali nam wszystkim przykład, że trzeba walczyć do końca.
W imieniu Rady Miejskiej oraz wszystkich mieszkańców – dziękujemy.

Cześć i Chwała Bohaterom.”

Dawid Kobiałka, przewodniczący Rady Miejskiej 

                    

                    

                     

Patronat medialny uroczystości , film

Prace związane z projektem i realizacją budowy monumentu:

Urząd Miasta i Gminy w Lwówku Śląskim
M2o Stomatologia, Grupowa Praktyka Stomatologiczna Monika i Marcin Ośko Sp. Cywilna, Bolesławiec
PROGRESS Spółka Jawna Paweł Stęplewski & Łukasz Barcewicz ,Lwówek Śląski
„JARBUD” Jarosław Niepsuj, Lubań;
Dorota i Robert Zawadzcy „ Agatowa Kamieniczka”, Lwówek Śląski;
Firma „Sam” Skup Surowców Wtórnych, Nestorowicz Wiktor, Lwówek Śląski;
EJG Przewierty Sterowane Grzegorz Kołodziej, Warsztat Ślusarski, Edward Kołodziej, Lwówek Śląski,
BIURO INŻYNIERSKIE, Bogumiła Bytnar, Lwówek Śląski;
Zbigniew Osiecki, architekt, Lwówek Śląski;
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Budownictwa, LEWBUD s.c., Andrzej Krop, Józef Motyka, Lwówek Śląski
Geodex s.c. Draczyńska-Patyński, Elżbieta Draczyńska, Krzysztof Patyński, Legnica
Comfort S.A. Zakład Produkcyjny w Rakowicach Małych, Rakowice Małe
Lwówecki Ośrodek Kultury, Lwówek Śląski
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego Jerzy Fidorów,

O projekcie budowy pomnika