Ciekawostki

Czy Złoty Pociąg

Czy Złoty Pociąg istnieje? To okaże się już wkrótce.
Jak zapewnia rzecznik odkrywców, rok przygotowań minął i pora zacząć prace ziemne. Wszystkie potrzebne pozwolenia zgromadzono…

Już po raz czwarty w dniach 13 i 14 sierpnia na Zamku Książ odbył się Dolnośląski Festiwal Tajemnic.
Ten weekend był szczególny. Oprócz ciekawych wystaw tematycznych zlokalizowanych w komnatach zamkowych przedstawiono wiele interesujących wykładów w IV blokach tematycznych.

Wykłady zaprezentowali fachowcy w dziedzinie eksploracji, od amatorów po naukowców, także znani autorzy publikacji. Prezentacje multimedialne wraz z wykładami przedstawili między innymi: Michał Banaś, Piotr Lewandowski, Joanna Lamparska, Bogdan Rosicki, Igor Murawski, Krzysztof Szwagrzyk, Krzysztof Krzyżanowski, Jerzy Janczuk i inni.

DSC_3089

Wykłady, spotkania i projekcje filmów przeplatane były pokazami rekonstrukcji historycznych pt. „Tajemniczy pociąg cz.I i cz.II”.Widowiska przedstawiały hipotetyczne wydarzenia jakie mogły mieć miejsce w czasie drugiej wojny światowej tj. ewakuację eksponatów i bogactw z wrocławskich muzeów i banków oraz operację wojskową, przykładowe ukrycie depozytu w sztolni przez wojsko niemieckie, a następnie odzyskanie zdeponowanych skarbów przez Niemców.

DSC_3180
Grupa rekonstrukcyjna Festung Breslau

Specjalną atrakcją dla przybyłych tłumów był pokaz ostrzału artyleryjskiego wg instrukcji szkolenia niemieckich oddziałów artylerii polowej z czasów II Wojny Światowej. Grupa rekonstrukcyjna Festung Breslau przedstawiła pokazy musztry wojsk radzieckich i niemieckich.

Dodatkowo biletowanymi atrakcjami była żywa wystawa „Szpital polowy”.

DSC_3188                DSC_3187

Nasza grupka, Dorota Zawadzka i Piotr Stefański, w dniu 13 sierpnia wysłuchała według naszej oceny interesującego wykładu Michała Banasia pt. „ Od złotego pociągu do żelaznego nieba ”oraz dyskusji pt. „ Czy Złoty Pociąg istnieje”, którą prowadziła Joanna Lamparska z gośćmi: Łukaszem Orlickim z Odkrywcy, Andrzejem Gaikiem (rzecznik prasowy odkrywców), Piotrem Lewandowskim oraz Krzysztofem Krzyżanowskim. Dyskusja Panów: czy „Złoty Pociąg” istnieje? Jedni byli na TAK, drudzy w tonie obalania pewnych mitów i wskazywaniu na fakty, na NIE.

DSC_3146
Od lewej: Joanna Lamparska,Łukasz Orlicki (gazeta Odkrywca), Andrzej Gaik (rzecznik prasowy odkrywców), Piotr Lewandowski oraz Krzysztof Krzyżanowski.

Oficjalnie prace ziemne ciężkim sprzętem miały rozpocząć się w dniu dzisiejszym (tj. 16 sierpnia), lecz w kuluarach można było usłyszeć, że takie prace trwają już, co najmniej od 2 dni i nie są to wcale prace przygotowawcze. Przedstawiciel prasy z Onetu poinformował o kuriozalnych dotąd niestosowanych zasadach, pobieraniu opłaty w wysokości 1000 złotych za możliwość fotografowania miejsca  eksploracji. Teren bowiem szczelnie jest pilnowany przez ochronę przy współpracy z Policją.

Wszystkie potrzebne pozwolenia zgromadzono…pora zacząć pracę w terenie i przekonać się.

Pan Gaik, rzecznik odkrywców zapewnił, że w ciągu 10 dni dowiemy się, czy „Złoty Pociąg” istnieje i co skrywa tajemnica 65 kilometra. Twierdząco poinformował, że jeżeli nie będzie pociągu ze skarbami, to na pewno będzie pociąg (skład) opancerzony. Optymistycznie nie przewiduje innego odkrycia, jednak pochyli czoła przed fiaskiem robót i racjami obecnych osób na NIE.

DSC_3147 (2)
Andrzej Gaik, rzecznik prasowy odkrywców.

Gościem specjalnym był Tadeusz Słowikowski, legenda w tematyce ukrytego pociągu. Pan Tadeusz udostępnił mapy i wykonaną przez siebie makietę 65 kilometra, która była centralnym elementem wystawy Legenda „Złotego Pociągu”.

DSC_3137
Tadeusz Słowikowski
DSC_3210
Tadeusz Słowikowski przy swojej makiecie 65 km.

DSC_3213
Już wkrótce okaże się, co skrywał 65 km.

Oprac. i foto Robert Zawadzki

Materiały informacyjne zaczerpnięte z Programu Festiwalu.