CiekawostkiKalendarium Historyczne

Niezwykli Lwówczanie

Lwówecki Fotograf Adolf Rehnert

Fotograf, wynalazca-konstruktor, podróżnik – biografia lwówczanina

Adolf Rehnert urodził się w maju 1852 r. w Prusicach (niem. Prausnitz) w powiecie złotoryjskim (niem. Goldberg), 6, 5 km od miasta powiatowego.  Był jedynym dzieckiem kołodzieja i burmistrza Karla Rehnerta. Adolf miał 13 lat, gdy z jego ojcem skontaktował się fotograf, który miał wykonać zdjęcia Prusic. Za zgodą ojca ten trzynastoletni uczeń, pokazywał fotografowi otoczenie wsi; być może również stary, malowniczy katolicki kościół wiejski, pochodzący z drugiej połowy XIII wieku. Młody Adolf pomagał również fotografowi w wykonywaniu tych zdjęć, ponieważ w tym czasie fotografowanie było jeszcze dość skomplikowane, tylko przy użyciu statywu i długim naświetlaniu można było osiągnąć zadowalający efekt. W tamtych czasach fotografia była jeszcze w powijakach.

Images converted to PDF format.
Adolf Rehnert

Od tego czasu młodzieniec był zachwycony tym zawodem i kiedy tylko ukończył szkołę, rozpoczął naukę u znajomego już fotografa. Po latach nauki i pomocy swojego mistrza Adolf Rehnert otworzył w Złotoryi swój własny zakład. Ożenił się z Ernestine Hubner. Urodziło im się dwoje dzieci: Hermann i Helene. Po kilku latach małżeństwa rozwiódł się. Z synem Hermannem wyjechali do Lwówka Śląskiego, gdzie zakupił dom przy Promenade 30.

DSC_0560
Dom przy Promenade 30, dzisiaj Aleja Wojska Polskiego. fot.Robert Zawadzki

            Tam w domku w ogrodzie (altanie) urządził małe atelier. Ożenił się po raz drugi z wdową po majorze i byłą aktorką Emmi Baumhauer. Do jego najbliższych przyjaciół zaliczali się lekarz i bankier, którzy często towarzyszyli mu w jego podróżach. Najbardziej atrakcyjnym celem były dla nich Karkonosze i Góry Izerskie.

$_57
24 widoki z Karkonoszy, Adolf Rehnert, 1898 r. www.aukro.au

Piękne krajobrazy, jakie znajdował, zachwycały go coraz bardziej. Niektóre ujęcia wykonane w górach, znalazły się w albumie „Karkonosze na 50 fotografiach” (publ. F. Genth Cunnersdorf/Hirschberg In Schlesien), będą sobie liczyć wkrótce 100 lat. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że ówczesny sprzęt fotograficzny to nie tylko kłopotliwe skrzynki aparatów, to także ciężkie płyty i kasety (dosłownie!!!). Taki sprzęt oznaczał duże obciążenie dla wędrowca, który chciał się wykazać swoim kunsztem fotograficznym.

            W czasie podróży Adolfa zakład fotograficzny we Lwówku prowadziła jego żona z pomocnikiem. Rehnert nadal rozwijał swoją profesję i po czasie nie mieścił się już w domku w ogrodzie. Przybywało sprzętu fotograficznego oraz pomocy, wówczas zbudował na działce przed domem duże atelier.

            Z podróży zagranicznych, jakie odbył, można wymienić np. Spitzbergen, gdzie dokumentował lot balonem zdobywcy bieguna północnego Andressa.

          zmniejszone R1          zmniejszone R4

          zmniejszone R2          zmniejszone r3

Fotografie z wyprawy na biegun północny, Spitzbergen, 1897 r.

Inne podróże prowadziły go w Wysokie Tatry, do Kairu w Egipcie, do Jerozolimy na poświęcenie Kościoła Zbawiciela przez cesarza Wilhelma II. W czasie wszystkich tych podróży prowadził dziennik, który niestety zaginął w czasie wysiedlenia go. Zapiski lwóweckiego fotografa byłyby dzisiaj bezcennym dokumentem, poznania jego doświadczeń i przygód. Tylko nieliczni Niemcy brali udział w takich wydarzeniach.

W swym domu przy Promenade 30, w wolnym czasie Adolf Rehnert zaprojektował i zbudował stereoskop. Był prekursorem kina. Wynajął obszerne pomieszczenia w kamienicach na lwóweckim rynku, w których umieścił skonstruowane urządzenia. Co tydzień oczekiwał na mieszkańców i za niewielką opłatą udostępniał lwówczanom nowe obrazy z podróży… Kierowanie tym przedsięwzięciem powierzył Pani Vess, byłej aktorce.

            Jego pomysłowość nie dawała mu odpocząć. Ze świerkowego drewna skonstruował pewien instrument, coś pomiędzy fisharmonią a organami. Dokonał jeszcze wielu wynalazków, których niestety nie opatentował. Jak wiele Adolf Rehnert dokonał w dziedzinie portretowania i fotografii krajobrazu, świadczą nagrody, które zdobył. Jego fotografie wielokrotnie były nagradzane, np. w Wiedniu lub Legnicy.

55 Löwenberg 49 kopia - Kopia
wizytówka Atelier Ad. Rehnert, odwrotna strona fotografii portretowej.

Ostatnie lata życia Adolfa Rehnerta były „pochmurne”, ponieważ z powodu urazu kręgosłupa spędził je na wózku inwalidzkim. Dla tak witalnego mężczyzny, jakim był Adolf taki stan był bardzo bolesny i czasem wręcz nie do zniesienia. Wiosną 1908 r. zmarł we Lwówku. Po jego śmierci dom i zakład przejął syn, Hermann Rehnert.

Niezwykli Lwówczanie- Adolf Rehnert

Tłumaczenie Aleksandra Szymanowicz-Bogdan

Źródła:
Z archiwum Doris Baumert, Oryginalny tekst i zdjęcie art. „Der Löwenberger Fotograf Adolf Rehnert” Löwenberger Heimatgrüße 74/06
– Foto z wyprawy Andreesa, www.bukowskis.com, http://flickrhivemind.net/Tags/1897,luftballong/Interesting (obrazek wyróżniający)