Ciekawostki

Zbrodnia Wojenna w Niwnicach

Styczeń 1945 rok, Niwnice

Zbrodnia wojenna w Niwnicach. W bieżącym miesiącu mija 71 lat od zbrodni wojennej, która miała miejsce na terenie dzisiejszych Niwnic. Jej sprawcami byli Niemcy, a ofiarą jeniec radziecki. W styczniu 1945 roku przez wieś maszerowała grupa 60 – 70 jeńców radzieckich, najprawdopodobniej ewakuowanych z jednego z obozów jenieckich.

(70)
Styczeń 1945. Z archiwum Petermanna.

Eskortowało ją kilku niemieckich żołnierzy. Kolumna zmierzała w kierunku Lubania. Z racji nadchodzącego zmroku kolumna zatrzymała się we wsi na nocleg. Jeńców radzieckich umieszczono w przydrożnej szopie.

DSC_0421
Jeńcy, archiwum Petermann Gryfów Śląski.

Jeden z nich podjął w nocy próbę ucieczki. Wykorzystał nieuwagę strażników, wydostał się na zewnątrz i znalazł kryjówkę w jednej ze stodół. Na porannej zbiórce ucieczka jeńca została odkryta i rozpoczęto poszukiwania. Uciekinier dosyć szybko został schwytany a następnie rozstrzelany. Egzekucji dokonano na poboczu szosy, a zwłoki pochowano na pobliskim polu. Już po zakończeniu drugiej wojny światowej, szczątki zamordowanego jeńca ekshumowano i przeniesiono na cmentarz żołnierzy radzieckich w Lwówku Śląskim.

DSC_0337
Cmentarz żołnierzy radzieckich w Lwówku Śląskim.

Warto dodać, że sprawą tej zbrodni wojennej kilka lat temu zajmował się wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, ale śledztwo prawdopodobnie nie przyniosło nowych faktów.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje na ten temat proszone są o kontakt z Lwóweckim Towarzystwem Regionalnym
e-mail: ltr@vp.pl , lwoweckietowarzystworegionalne@op.pl 

Oprac. Maciej Szczerepa

Zbiory Foto: Robert Zawadzki