CiekawostkiDziałania LTR-u

Projekt edukacyjny LTR

Projekt „Schron 1945”

W dolnej części lwóweckiego ratusza znajdują się dwa niewielkie pomieszczenia, które prawdopodobnie już w latach trzydziestych ubiegłego wieku zaadaptowano na potrzeby schronu przeciwlotniczego.

          012           013

Do dnia dzisiejszego zachowały się oryginalne drzwi zabezpieczające wejście do schronu. Lwóweckie Towarzystwo Regionalne ma pomysł jak wykorzystać pomieszczenia dawnego schronu tak, aby służyły one celom edukacyjnym i popularyzującym historię.

           DSC_0953 kopia          060 Archiv-Apfel-Gerlach-vom-20.10.2012-2

Zamierzamy w tym miejscu przygotować ekspozycję wystawową zatytułowaną „Schron 1945”. Składałyby się na nią między innymi zdjęcia, mapy, dokumenty, opisy walk o Lwówek Śląski i jego okolicach, elementy broni i umundurowania z okresu drugiej wojny światowej. Cała ekspozycja związana byłaby z Lwówkiem Śląskim i byłaby udostępniona zwiedzającym.

               09               023

Ofertę można poszerzyć chociażby o możliwość obejrzenia archiwalnych materiałów filmowych lub zdjęć z czasów ostatniej wojny. Co jakiś czas można organizować tu studyjne prelekcje historyczne związane z wydarzeniami lat 1939 – 1945. Jesteśmy przekonani, że wystawa „Schron 1945” wzbogaciłaby ofertę turystyczną naszego miasta i przyczyniła się do popularyzacji historii.

          mapa.Lubań.7.V.1945          amunicja P08

Lwóweckie Towarzystwo Regionalne liczy na pomoc w realizacji tego projektu ze strony Urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śląski oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lwówku Śląskim. Podobnego typu atrakcja znajduje się w Lubaniu i cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno mieszkańców jak i turystów.

Oprac. LTR

Źródła:
– archiwum prywatne: Maciej Szczerepa i Robert Zawadzki
– internet : bildarchiv Apfel