Ciekawostki

Zapomniane pomniki

Lwówek Śląski

Niegdyś bardzo ważne dla inicjatorów ich wzniesienia oraz twórców – dzisiaj, nieco opuszczone i zapomniane, sprawiają szczególnie przygnębiające wrażenie. Jednym z nich jest postument usytuowany na Wzgórzu Kombatantów, popularnie nazywanym Bucholcem  ( z niem. Buchholz). Znajduje się tam ogromny głaz zwany „obeliskiem zlotowym”, który opatrzono następującym napisem: ZLOT KOMBATANTÓW ZIEMI LWÓWECKIEJ W ROKU TYSIĄCLECIA PAŃSTWA POLSKIEGO. Został on odsłonięty 3. lipca 1966 roku podczas I. Zlotu Kombatantów Ziemi Lwóweckiej.

          DSC_0122               DSC_0123 - Kopia

Od drugiego zlotu, to jest 1. września 1968 roku, umieszczano na nim pamiątkowe tabliczki. Łącznie zorganizowano na Wzgórzu Kombatantów dziewięć zlotów, które były ogromnymi przedsięwzięciami logistycznymi i propagandowymi. Ostatni z nich odbył się dwadzieścia lat temu – 7. maja 1995 roku. Uczestniczyło w nim już zaledwie czterystu kombatantów, gdy wcześniej liczbę uczestników szacowano nawet na kilka tysięcy!!!. Dokładnie rok później, jeden z nich, Jan Andrzejewski napisał w swoich wspomnieniach:

(…) W trzecim tysiącleciu zlotów nie będzie. Nie będzie wojen i nie będzie kombatantów. (…)

I rzeczywiście – zlotów nie ma, pomnik tkwi zupełnie zapomniany, a zamiast kombatantów mamy weteranów wojennych – uczestników misji zagranicznych.

                              DSC_0124                    DSC_0125

P.S Z kronikarskiego obowiązku warto wspomnieć, że ostatnio Lwówek Śląski wzbogacił się o kolejny obiekt narodowej pamięci – 25. września 2015 roku w budynku Nadleśnictwa Lwówek Śląski odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą podporucznikowi Tadeuszowi Nowobilskiemu, pseudonim „Chmura”, „Dzwon” – Cichociemnemu związanemu z naszym miastem.

SONY DSC

Oprac. Robert Primke

Foto: Anna Jankowska, Robert Zawadzki