Ciekawostki

Detonacja pamiątki z II Wojny Światowej

Lwówek Śląski, Park Jordanowski

Pamiątka z II Wojny Światowej

W poniedziałek 5 października br. podczas prac porządkowych prowadzonych w parku miejskim w Lwówku Śląskim, pracownicy oczyszczający staw znaleźli pocisk moździerzowy z czasów II wojny światowej. Charakterystyczny kształt oraz rozmiary wskazują po porównaniu z materiałem źródłowym na 82 mm radziecki moździerzowy granat odłamkowy typu O-832D, wzór 1937 i wz. 1941. Nawet gdyby granat nie był uzbrojony w zapalnik, wypełniony materiałem wybuchowym stanowił istotne zagrożenie. Masa pocisku 3, 35 kg , donośność minimalna 85 metrów, a maksymalnie ponad 3 kilometry. Prawdopodobnie pozostałość z zimowego ostrzału moździerzy batalionowych 82 mm wojsk radzieckich, w lutym 1945 roku.

DSC_1320DSC_1322

Teren, gdzie znaleziono niewybuch zabezpieczyli lwóweccy policjanci i strażacy. Na miejscu zdarzenia pojawił się też patrol saperski z Bolesławca. Zasada działania tego typu broni wymusza stosowanie zapalników typu niezabezpieczonego. W przeciwieństwie do większości zapalników znanych z pocisków artyleryjskich, zapalniki moździerzowe nie uzbrajają się w specyficznych warunkach, lecz iglica cały czas znajduje się w położeniu bojowym. Zarówno niemieckie, jak i radzieckie konstrukcje zapalników moździerzowych były wykonane z ebonitu i bakelitu  – materiałów dość kruchych.

DSC_0001DSC_0010

DSC_0003DSC_0056

Saperzy uznali, że transport pocisku na teren poligonu w celu jego zdetonowania nie wchodzi w rachubę ze względów bezpieczeństwa. Tuż przed godziną 17.00 po wykonaniu odpowiednich prac zabezpieczających groźną pamiątkę z 1945 r. zdetonowano w parku. Cała akcja została przeprowadzona profesjonalnie.

Detonacja

DSC_0119DSC_0120

Oprac. LTR

Materiał:

Zdjęcia: Mariusz Mróz
Film: ZiZiP Film
Tekst: Maciej Szczerepa, Robert Zawadzki
Niebezpieczne znaleziska, skarbyhistorii.wordpress.com