CiekawostkiDziałania LTR-u

Lwówecka Łączka

Ofiary stalinowskiego reżimu

W momencie , gdy piszę ten tekst, to jest 27 września 2015 roku, odbył się uroczysty pogrzeb odnalezionych i zidentyfikowanych , ofiar stalinowskiego reżimu – Żołnierzy Wyklętych. Szczątki tych bohaterów  zostały odnalezione na tak zwanej Łączce, czyli tajnej kwaterze Cmentarza Wojskowego na  Powązkach w Warszawie, gdzie nocą chowano ciała zamordowanych więźniów politycznych. W takim dniu warto przypomnieć, że my także mamy lwówecką Łączkę.

DSC_0385

Wprawdzie ma ona nieco inny charakter niż warszawska, gdyż znamy pochowane tam ofiary, ale nie wiemy, gdzie one spoczęły. Chodzi o dwóch członków grupy zbrojnej dowodzonej przez Romana Jedwabińskiego pseudonim „Lew”, która działała w rejonie Lwówka Śląskiego w grudniu 1945 roku. O działalności oraz likwidacji tego oddziału  pisaliśmy wraz z Maciejem Szczerepą w książce „Wojenne sekrety Dolnego Śląska”, która ukazała się blisko dziewięć lata temu:

(…)Nazajutrz, 27 grudnia oddział opuścił tę wieś i skierował się w lasy w okolicach Dłużca, gdzie w opuszczonej leśniczówce zamierzał nieco odpocząć i przeczekać obławę aparatu bezpieczeństwa.

Tymczasem atak na posterunek MO w Chmielnie zaktywizował  lwówecką milicję i Urząd Bezpieczeństwa. Rozpoczęto intensywne poszukiwania grupy. Nie wiadomo na ile by były one skuteczne, gdyby nie donos okolicznych osadników. Ci precyzyjnie określili nową kryjówkę oddziału Jedwabińskiego. Około południa 27 grudnia leśniczówka została otoczona szczelnym kordonem funkcjonariuszy PUBP i KPMO z Lwówka Śląskiego. Jedwabiński i Kwaśniak podjęli próbę przebicia. W trakcie wymiany ognia zostali zastrzeleni. Ich ciała pochowano w pobliżu leśniczówki. Do dziś miejsce ich pochówku nie jest znane, mimo iż rodzina zastrzelonego Jerzego Kwaśniaka wielokrotnie próbowała uzyskać  od PUBP we Lwówku Śląskim informacje na temat jego pochówku. (…)

Dłużec i okolice w 1939 r
Dłużec i okolice w 1939 roku

            Zadziwiające, że na bardzo dokładnych, niemieckich mapach w rejonie Dłużca nie ma zaznaczonej żadnej leśniczówki. Może chodziło o jakiś samotny dom? W każdym razie ta niezwykła tajemnica nadal czeka na wyjaśnienie, a polegli na godne upamiętnienie.

mapa skwer
Skwer im. Żołnierzy Wyklętych, Lwówek Śląski

oprac. Robert Primke

Literatura:

  1. Klementowsk R.i, Urząd Bezpieczenstwa w powiecie Lwówek Śląski (1945-1956), Wrocław 2006
  2. Klementowski R, Szczerepa M, Organizacje podziemne na terenie powiatu lwóweckiego w latach 1945-1956, Agencja Wydawniczo-Reklamowa Fuks, Lwówek Śląski 2001
  3. Primke R., Szczerepa M., Wojenne sekrety Dolnego Śląska, Kraków 2006

Źródło ilustracji:
http://mapy.amzp.pl/maps.shtml
https://www.google.pl/maps/place/Skwer