Ciekawostki

Elbrus 2×2 Challenge 2015 World Record Oczekiwanie

Leszek Mikulski

„Całe wyzwanie zakończę około godziny 8 wieczór 31 sierpnia 2015, więc sukces będziemy celebrować 1 września! Pojawił się tylko jeden problem. Alpinista, który miał ze mną wchodzić w nocy odmówił w ostatniej chwili. Część drogi pokonam sam. Ta myśl jest nieprzyjemna i ryzykowna, ale nie mam wyjścia. Dam z siebie wszystko i dokonam tego wyzwania. Trzymajcie mocno kciuki!!!”

Czy się udało? Czy szczęśliwie dokonał ostatniego zjazdu na dół i dotarł do bazy. Oczekiwanie na jakiekolwiek informacje…

DSC00972

TRUDNOŚĆ TRASY PÓŁNOCNEJ

Liczne szczeliny lodowe, konieczność trawersowania, zmienna pogoda, mocne nasłonecznienie, silny wiatr, niska temperatura sięgająca nawet 40 stopni poniżej zera… Zdobycie szczytu tempem wspinaczkowym zajmuje średnio od 10 do 12 godzin, co sprawia, że okno czasowe jest mocno ograniczone na jakiekolwiek błędy. Stopień zlodowacenia, ukryte szczeliny, różnorodność śniegu oraz jego często nieprzewidywalna głębokość zdecydowanie utrudniają zjazd na snowboardzie, dlatego konieczna jest skrajna determinacja, żelazna kondycja i niezwykły hart ducha. Wyprawa wymaga stałej łączności radiowej i satelitarnej z bazą oraz obecności dwóch doświadczonych alpinistów, których zadaniem będzie odpowiednie zabezpieczanie przy podejściach.
materiał z portalu Leszka Mikulskiego
Elbrus 2×2 Challenge 2015 World Record Oczekiwanie