Ciekawostki

Batalia Leszka Mikulskiego o Rekord Świata. Plan.

Elbrus 2 x 2 Challenge 2015 World Record.

Zdobyć najwyższy szczyt Europy – Elbrus (5642 m n.p.m.) dwukrotnie, wraz z dwoma zjazdami na snowboardzie do samej podstawy lodowca 3800 m n.p.m. – wszystko w maksymalnie 24 godziny.

Plany Śmiałka Leszka Mikulskiego

mont blanc
szczyt Mont Blanc (fot. pl.wikipedia.org)

Etap 1:
W terminie 14 – 22 VIII 2015, wyprawa do Francji i wejście na Mont Blanc 4810 m n.p.m.
W ciągu 9 dni uczestnicy, Leszek Mikulski i Zbigniew Bąk planują aklimatyzację i przygotowanie swojej kondycji do głównego przedsięwzięcia, bicia rekordu.
We Francji Leszek Mikulski i Zbigniew Bąk po noclegu w Orlim Gnieździe (2400 m n.p.m.), od jego strony podejdą na szczyt Aiguille du Gouter (3863 m n.p.m.), masyw Mont Blanc. Trasa wiedzie przez lodowiec Tete Rouse, tam nocleg. Skalną grzędą wejdą na ten szczyt na wysokość 3817 m n.p.m., na wierzchołku znajduje się schronisko, kolejny nocleg. Wczesnym rankiem wyruszą, aby zdobyć szczyt Mont Blanc (4810 m n.p.m.), wspinaczka wiedzie między innymi, wąskim i powietrznym grzbietem stumetrowej grani, tu konieczna jest wyjątkowa koncentracja alpinistów. Po zdobyciu szczytu, zejdą do Nid d’Aigle, z tego miejsca kolejką TMB zjadą w dół. Powrót do kraju i przygotowanie do drugiego etapu.

Etap 2:
Wyjazd na Kaukaz w Rosji i pobyt od 24 VIII – 6 IX 2015. Trzeba kolejno, aż 14 i tylko 14 dni, aby podjąć próbę i dopiąć swego, zdobyć najwyższy szczyt Europy  Elbrus 5642 m n.p.m. w zadaniu Elbrus 2 X 2 Challenge 2015 World Record w 24 godziny. Uczestnicy wyprawy, Leszek Mikulski i Zbigniew Bąk rozpoczną od wylotu z Polski do miejscowości Kislovodsk/ Yessentiuki w Rosji z przesiadką w Moskwie. W następnym dniu rosyjskimi terenówkami UAZ pojadą do bazy u podnóża szczytu Elbrus. Biwak w Dolinie  Dzihyl Su (2600 m n.p.m.), następnie aklimatyzacja w obozie alpinistycznym u podnóża lodowca na wysokości 3800 m n.p.m., aby dalej wejść skałami Lenza (wys. 4700 m n.p.m.) opracowaną trasą zdobycia szczytu.

mikulski
Leszek Mikulski (fot. Elbrus 2×2 Challenge)

Świtem pierwszy atak, zakończy się on zdobyciem szczytu zachodniego (5642 m n.p.m.). Następnie na snowboardzie zjadą na wypłaszczenie między wierzchołkami, pokonując zbocze w poprzek (trawersując) dojdą na szczyt wschodni (5621 m n.p.m.). Z drugiego szczytu nastąpi pełny zjazd na snowboardzie do podstawy lodowca (3800 m n.p.m.). Po uzupełnieniu płynów oraz zmianie przewodnika, ponownie wejdą na szczyt. Drugi zjazd do podstawy lodowca zakończy zadanie. Całość zostanie wykonana maksymalnie w 24 godziny.

Szczyt Elbrus (5642 m n.p.m.) położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu na terenie Republiki Kabardyno-Bałkarskiej, w odległości 11 km od granicy Rosji z Gruzją. Szczyt posiada dwa wierzchołki oddalone od siebie o około 3 km z różnicą wypiętrzenia zaledwie 21 m. Kwestia jego przynależności do Europy jest dyskusyjna, dlatego według Leszka Mikulskiego dodatkowo należy zdobyć szczyt Mont Blanc 4810 m n.p.m., który jest powszechnie uznawany za reprezentanta naszego kontynentu. Ujęcie zdobycia Mont Blanc
w wyczynie jest jak najbardziej wskazane, etap zdobycia tego szczytu zostanie potraktowany jako, przygotowanie kondycyjne i aklimatyzacja na wysokości powyżej 4000 m n.p.m.

Leszek MikulskiPozdrawiam wszystkich, moje miasto Lwówek Śląski w którym się wychowałem, Szkołę Podstawowa Nr 2 i Ogólniak w których się kształciłem, całą kadrę nauczycieli, moją rodzinę i znajomych, zarząd Lwówka Śląskiego i Panią Burmistrz. Pozdrawiam również Wrocław i Pana Prezydenta, osoby mnie dopingujące.
Z góry dziękuję za wsparcie i dobre słowa. MOJE WŁASNE MOTTO: Wygrywanie Oznacza Brak Strachu Przed Przegraną, A od Życia Dostajesz To, Na Co Się Odważysz i Potrafisz Dostrzec. Więc sięgajmy po swoje marzenia, ustanawiajmy daty ich realizacji, niech staną się CELEM. Do zobaczenia na szczycie!”

oprac. Robert Zawadzki

Foto: Mont Blanc, https://pl.wikipedia.org/; Elbrus https://northcaucasusland.wordpress.com/
Foto i cytat: Leszek Mikulski
informacje o Elbrus 2 x2 Challenge w 24h – rekord świata: http://turystyka.wp.pl/